Milisav S. Popović / - DAN
08/06/2025 u 08:00 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Tajanstvena planeta

Mislite li da književnost i profilisanje ne klize u saglasju sa tehnološkim vodama, ili da priča o duši ne zagleda u zvjezdana prostranstva? Možda ćete biti iznenađeni koliko astro-fizike i kvantnog narativa počiva i u jednoj i u drugoj grani.

Piše: Milisav S.Popović

Dok sam sticao saznanja o fenomenološkoj deskripciji čovjeka, svemir nam je bio platno. Morali smo da se bavimo kosmologijom, dijelom geologije, planetologijom i metafizikom. A jedan fantom iz tog doba je ostao da me proganja... Maldek.

Čuveni Maldek – kamen spoticanja cjelokupne nauke.

Ajde da shvatimo i zašto.

Postoji li u našem Sunčevom sistemu duh izgubljenog svijeta? Izgleda da je definitivan.

Astronomi su još početkom XIX vijeka, prateći Ticijus-Bodeov niz, predvijeli da između Marsa i Jupitera kruži planeta slična Zemlji. Umjesto zamišljene plave kugle otkrili su kamenčiće: Đuzepe Pjaci je 1801. uočio patuljastu Cereru, Hajnrih Olbers ubrzo Paladu i Junonu, a potom su se iz mraka zaređale hiljade novih tačaka svjetlosti. Ezoteričari su taj nevidljivi svijet nazvali "Maldek" (planeta koja se raspukla i od koje su samo lebdeće stijene ostale), dok ga je akademska zajednica opisala tek kao protoplanetu koja nikada nije dobila priliku da sazri, ali je Sunčevom sistemu ostavila najzanimljiviji grafit – asteroidni pojas.

Ukupna masa pojasa iznosi oko 3 × 10²¹ kilograma – svega četiri procenta Mjeseca. Da se čitava terestrička planeta (što znači – nalik Zemlji) raspršila eksplozijom, bila bi potrebna energija veća od 10²⁹ džula, milion puta snažnija od udara koji je zapečatio sudbinu dinosaurusa. Mnogo je uvjerljivija slika u kojoj gravitacioni stisak Jupitera, kosmičkim "mikserom" tokom stotina miliona godina lomi planetezimale u današnje C-, S- i M-klase stijena.

Spektroskopija i meteoriti donijeti robotskim sondama otkrili su hidratne silikate, amonijak i amino kiseline (Maldek je vrcao od života?!). To znači da je prije 4,5 milijardi godina u tom regionu vladala toplota dovoljna da led prelazi u tečno stanje, stvarajući mora na površini rastuće protoplanete. Ako je Maldek ikada imao tanku atmosferu, mikro-život je – barem teoretski – mogao opstajati ispod staklenih ledenih pokrova, slično biosferama koje pretpostavljamo pod korom Jupiterove Evrope.

Najodvažnije teorije sedamdesetih tvrde da je Maldek bio dom civilizacije koja je sama pokrenula svoj kraj – nuklearnim sukobom ili eksperimentom s energijom vakuuma. Iako nijedan teleskop nije pronašao abnormalne izotope koji bi to potvrdili, spekulacija nije sasvim beskorisna: podsjeća nas da bi globalni konflikt ostavio geološke tragove u vidu ksenona-129, staklenih sferula i radioaktivnih minerala - signala koje bismo, da postoje, prepoznali u asteroidima (to će jedino i ostati iza nas ako dođe do nuklearnog sukoba).

Najveći sačuvani spomenici Maldeka jesu Cerera – ledeno – glineni sferoid prečnika 940 km – i Vesta, ogoljeni željezno-kameniti embrion jezgra od 525 km.

Njihove površine bilježe kratere širine pola sopstvenog prečnika, svjedočeći o sudarima koji bi bili kobni za krhku litosferu formirajuće planete.

U vakuumskim komorama laboratorija širom svijeta naučnici i dalje simuliraju agregaciju prašine i posmatraju kako se elektrostatičke sile spajaju u "kosmičke sniježne grude".

Tek kada protosunce započne nuklearnu fuziju, fotonski vjetar i gravitacija razdvajaju pobjednike i gubitnike. Pomjerite Jupiter samo dva miliona kilometara bliže Suncu nastaće stabilan kameni globus između njega i Marsa – s morima, dinamičnom atmosferom i vulkanskim arhipelagom. Pomjerite ga malo dalje i regija postaje previše hladna za tanjenje leda, završavajući se rasutim stijenovitim krhotinama – nečim nalik onome što danas zovemo asteroidnim pojasom.

Maldekov primjer pokazuje da jedna decimala u orbitalnim parametrima odlučila između živog svijeta i beskonačnog kamenoloma.

Zašto nam je onda, na današnji dan, važan jedan nepostojeći svijet? (osim što je ovaj tekst za rijetke sladokusce i zaljubljenike u astro-fizičke teorije)

Narode moj, Maldek je ogledalo: uvid kako nastanjivi svijet ne čine samo "prava udaljenost od zvijezde", već i precizan ples između divovskih planeta, ritam sudara i djelić stepena u nagibu orbita. Kamenčići između Marsa i Jupitera svjedoče o projektu kosmičke arhitekture koji je pošao po zlu – ali i o tankom platnu sreće na kojem smo mi (Zemlja) nacrtani.

Možemo li se naučiti većoj skromnosti od ove: ako je cijela planeta mogla biti smrvljena (najverovatnije napredna i pogodna za razvoj složenih oblika života), koliko je tek onda tanak led na kojem kliza naša kultura.

Ostaje jasna opomena: civilizacije, baš kao i planete, mogu nestati tiše od šapata, ne ostavljajući za sobom ništa više od prašine koja svjetluca u dodiru sa sunčevim zracima.

Smatraš li i dalje da ti je život bezvrijedan?

Ti si slučajnost kreirana od milijardi nepodudarnih faktora, koje je uvezala kosmička sreća.

(Autor je književvnik)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. jun 2025 15:36