Представнички дом америчког Конгреса, у којем већину има Демократска странка, ноћас је усвојио законски предлог, претходно усвојен у Сенату, којим се граница до које федерална влада може да се задужује привремено подиже на 28,9 хиљада милијарди долара до почетка децембра, пренио је Глас Америке, преноси РТЦГ.
Гласало се по страначкој припадности - све демократе су подржале предлог, док су сви републиканци били против.
Демократе, које имају тијесну већину у доњем дому Конгреса, одобриле су повећање границе задуживања за 480 милијарди долара са 219 гласова за, док је 206 чланова било против.
Очекује се да председник Џо Бајден потпише закон ове недјеље, прије рока 18. октобра када је министарство за финансије процијенило да без конгресне акције више неће бити у могућности да отплаћује дугове.
Усвајање предлога у Конгресу ублажило је, барем привремено, страховања да ће Сједињене Државе - највећа свјетска економија - први пут доћи у ситуацију да не могу да отплаћују дуг.
Међутим, чланови Конгреса ће се за само седам недеља суочити са новим роком за подизање лимита за дуг. У то вријеме истиче и привремени буџет за финансирање владиних агенција, па ће Конгрес морати да спречи и њихово дјелимично затварање.
Сенат је прошле недјеље гласао за подизање горње границе дуга, док републиканци покушавају да ту мјеру повежу са плановима предсједника Бајдена за усвајање два законска предлога вриједна више хиљада милијарди долара - за улагање у инфраструктуру и социјалне услуге, преноси Глас Америке.
За предлог закона о подизању границе задуживања је уз демократе гласало 11 републиканских сенатора. Међутим, лидер републиканске мањине Мич Меконел рекао је да неће подржати ново повећање лимита у децембру.
За вријеме Трампове администрације, граница задуживања подизана је три пута уз подршку демократа, упркос томе што су се они противили републиканском предлогу закона о смањењу пореза и појединим буџетским мјерама бившег предсједника, укључујући и финансирање изградње зида на граници са Мексиком. Све те мјере су допринијеле повећању дуга.