
„Njegoš i XX vijek” naslov je predavanja akademika SANU, prof. dr Jovana Delića koje je održao u podgoričkoj Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović” u okviru manifestacije „Riječ Njegoševa”.
U predavanju se Delić fokusirao na deset eseja Ive Andrića u kojima se bavi Njegoševim djelom, naročito ističući „Trenutak u Toploj” i „Njegoš kao tragični junak kosovske misli”. Delić je govorio i o tome kako je Meša Selimović vidio i doživljavao Njegoševo djelo, a kroz razmatranje djela „Za i protiv Vuka”.
Andrić je, kaže Delić, najviše pisao upravo o Njegošu, a ovaj izbor govori i o tome da je Njegoš za nobelovca prvi i osnovni duhovni predak za prvi i osnovni stub tradicije.
– Vrednosno, Njegoš je za Andrića najveći nacionalni pjesnik, i koji je u redu najvećih pjesnika svjetske književnosti, koji ima stihove koje drugi evropske pjesnici nemaju, poput ovog - „neka bude što biti ne može”, a koji je zauvijek osvojio i fascinirao Andrića - kaže Delić. „Njegošu je teško naći ravna u našoj, pa i evropskoj knjževnosti”, govorio je Andrić, navodi Delić, dodajući da ga je stavljao u isti red s Homerom, Šekspirom i Geteom.
Akademik ističe i da je Andrić posebno isticao visine Njegoševe poezije, njegovu zanesenost metafizičkim i kosmičkim, a u odnosu na teškoće s kojima se u realnom životu crnogorski vladar i vladika suočavao.
Delić naročito ističe da je Andrić sam izabrao svoju pripadnost srpskoj književnoj tradiciji, što se očituje i kroz njegovo bavljenje i isticanjem značaja djela upravo Njegoša, kao i Vuka Karadžića. „Pišući o Njegošu Andrić piše o svojim pogledima na književnost”, ističe Delić, dodajući da Andrić kod Njegoša prepoznaje misaonost koju i sam njeguje. Zato, kaže on, Andrić doživljava Njegoša kao svog dvojnika.
Ž.J.
Коментари (0)
Оставите свој коментар