Mural posvećen arhitektici Svetlani Kani Radević (1937 - 2000) likovni umjetnik Mišo Joskić počeće da oslikava na uglu podgoričkih ulica Vučedolske i Njegoševe ove subote. Tako će Kana dobiti još jedno obilježje u Podgorici, pored ulice s njenim imenom. "Kana, ponovo u centru, gdje joj je i mjesto", čulo se na kraju današnje panel diskusije "Izuzetne žene Crne Gore: Kana Radević". Panel je održan u organizaciji Ambasade Kraljevine Holandije i crnogorske NVO "Centar za ženska prava", a u sklopu veće manifestacije "Oranžijada" u organizaciji holandske Ambasade i Glavnog grada. Panel, kao i oslikavanje murala kojim će se na ovaj način odati priznanje djelu Kane Radević dio su projekta "Izuzetne žene Crne Gore" koji se održava u više crnogorskih gradova, a koji finansira holandska Ambasada. Tako će u Baru Emina Nimanbegović uraditi mural s likom Stane Tomašević, a na Cetinju će Ksenija Borozan oslikati mural s likom Jelene Vicković.
Prisutnima u podgoričkoj biblioteci danas se najprije obratio Joost Reintjes, ambasador Kraljevine Holandije u Beogradu, navodeći da su Podgorica i Crna Gora poznate i po svojim ženama, a da je pomoć koju pružaju da se oslikaju ovi murali dio politike rodne ravnopravnosti njihove vlade.
– Smatramo to i veoma bitnim u pogledu ekonomskog prosperiteta jer žene čine polovinu radne snage u svijetu. Dakle, to je polovina svih potencijala u bilo kojoj zemlji. A, pitanje rodne ravnopravnosti jednostavno rečeno jest i pitanje korpusa ljudskih prava uopšte. Ovim projektom želimo da se obostrano podijele neka iskustva između Holandije i Crne Gore. Odnosno, želimo da pronađemo način i da ispravimo nepravdu prema Kani Radević, da pokažemo bogatu istoriju i pokažemo kako su snažne žene iz Crne Gore, i nekad u Jugoslaviji i danas u Crnoj Gori - rekao je ambasador Reintjes, dodajući da njihovim primjerima žele da motivišu i inspirišu sadašnje mlade žene. Ambasador je podsjetio i na dostignuća djela Kane Radević koja su joj osigurala mjesto u muzeju MoMa u Njujorku.
Na panelu koji se bavio djelom i životom Kane Radević, a u svjetlu korpusa ostvarivanja ženskih prava - jednakog vrednovanja njihovog rada, govorile su prof. dr Slavica Stamatović Vučković i Maja Raičević, a moderirala ga je Katarina Vujović.
Kako je istakla prof. Stamatović Vučković, Kana Radević predstavlja snažnu žensku figuru koja je svojim djelom obilježila drugu polovinu 20. vijeka u Crnoj Gori, na što se nadovezala Raičević, koja je istakla potrebu da se iz sjenke na istorijsku scenu izvedu važne žene s našeg prostora, dodajući da je Kana svojim djelom utrla put mnogim ženama u arhitekturi.
– Kana je dio socijalističkog modela razmišljana koji je podrazumijevao kolektivno, u prvom redu, ideju jednog jakog kolektiviteta i kolektivnog prostora, izgradnje za društvo, to joj je bilo u fokusu - rekla je Stamatović Vučković, podsjećajući na Kaninu izjavu - "Komunikacija je ta koja daje snagu smisla prostoru", dodajući da toga danas u "investitorskom urbanizmu" nema, naročito po pitanju komunikacije ljudi s prostorom.
Ovom prilikom publika je govorila i o potrebi zaštite Kaninog arhitektonskog rada u Podgorici i Crnoj Gori, a što je institucionalno pitanje, opštinsko, ali i na državnom nivou, kako je navela Stamatović Vučković.
Ž.J.