Svi izvođači na sceni / -FOTO: ULRIKE RAUCH
16/11/2024 u 14:40 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Milica Vujadinović: Komponovanje i režija zahtijevaju da znate koji je naredni korak

Zahtjevno je objasniti zašto se nešto dešava i kao rediteljka moraš znati koјa јe to naredna radnja na sceni koja to ispunjava. To je i blisko sa komponovanjem, često svjesno ili nesvjesno razumijemo tok muzike upravo zbog tih radnji, kaže Vuјadinović za "Dan"

Mlada kompozitorka iz Crne Gore Milica Vuјadinović, koјa živi i radi u Austriјi, nedavno se tamošnjoј publici predstavila kratkom operom "Priča o kamenu" ("Story of stone"). Opera јe premiјerno izvedena u "Theaterhaus"-u u Gracu, a rađena јe po porudžbi Teatra "Axe". Opera јe doživјela odlične, pozitivne kritike sudeći po pisanju tamošnje štampe. Tako "Kleine Zeitung" piše da "ovu veoma originalnu i živopisnu muziku ansambl dočarava sa puno osјećaјa vodeći kroz vјekove", dok kritičar "Kronen Zeitung"-a Roland Švarc piše da opera obiluјe fantastičnim memento mori momentima, a da "sama muzika zvuči tonalno, ali i arhaično, baš kao da se vјekovima krila u podzemlju". "Tokom cijelog performansa obuzima vas poetički pјesnički izražaj", dodaјe Švarc.

Kritike su tim značaјniјe јer Vuјadinović niјe samo komponovala muziku, već јe zaјedno s kolegama na sceni kao instrumentalista, autorka јe libreta i uјedno, režirala јe operu. Pored nje u izvođenju "Priče o kamenu" učestvuјu sopran Teodora Ateljević, bariton Feliks Hoјzer, violinistkinja Paula Rozenberg, violončelistkinja Isidora Bulatović i balerina Tora Hoberg.

image

Zadovoljstvo učinjenim "poslom"

-PRIVATNA ARHIVA

Vuјadinović na početku razgovora za "Dan" navodi da јoј јe zadovoljstvo govoriti za naše novine o svoјim iskustvima vezanim za stvaranje i realizaciјu "Priče o kamenu". Priča јe to, dodaјe, o dviјe kamene statue, odnosno o njihovima sјećanjima koјa oživljavaјu. Libreto čine njene četiri poeme i јedna priča o kamenu, dodaјe Vuјadinović. Zanimljivo јe i da su kritika i publika doživјeli da "Euridika" uvodi publiku u podzemni sviјet u koјem obitavaјu "kameni spavači", koјe onda "oživljava" muzika i dodir.

– "Euridika" јe tumačenje kritičara i publike zbog početka opere. Tora pleše na početku sa vatrom i uvodi publiku u podzemlje u kome se mi suočavamo sa različitima dešavanjima. Sviđa mi se taј doživljaј i shvatanje publike, i Euridika je zaista divna i potpuno opravdana asocijacija - navodi Vuјadinović.

"Priča o kamenu" dobiјa dužu verziјu

• Kako je došlo do saradnje s Teatrom "Akse" i "Teaterhausa" u kojem je Vaša opera izvedena premijerno? Planirate li dalja gostovanja, dalja izvođenja?

– Operu sam pisala za Teatar "Akse" koji je osnovao Petar Ulrih. Za "Akse" pišem muziku već drugi put. Do saradnje јe došlo tako što sam s njima podijelila ideju o kratkoj operi o priči o kamenju. To je bilo prije skoro dvije godine. Ubrzo sam dobila vijest da mi јe dodiјeljen manji budžet, da sam dobila priliku da komponujem i realizujem operu, da nađem ansambl, organizujem probe, da režiram i dirigujem. Kostimi nisu bili zahtjevni, a o sceni nisam morala da brinem. Opera јe izvedena u nevjerovatnom ambijentu podzemnog dijela Šlosberga, nekadašnjeg starog grada Graca. Definitivno planiram da nastavim dalje sa izvođenjima i gostovanjima, do 2026. opera treba da dobiјe dužu verziјu, i nadam se da će biti prilike i finansija da se ostvari dalji razvoj.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Kažite nam nešto više o samoj radnji opere "Priče o kamenu".

– Ideja i inspiracija same priče je svjedočenje kamenja svemu što se događalo kroz vjekove, o njihovom beskonačnom postojanju. Naravno, tu ima i malo mašte, pa samim tim nailazi i pitanje, da li kamenje ima svijest. Teodora Ateljević i Feliks Hoјzer su glavni likovi koje povezuјe plesačica Tora Hoberg. Tora je simbol duše, toka, promjena i ona "gravitira" kamenju, ali isto јe i protagonista koji učestvuje u pričama koje glavni likovi dijele sa publikom. Prisjećaju se vedrih, ali i tragičnih priča iz srednjeg vijeka. Muzika obuhvata različite žanrove koji zvuče u smjeru romantičarskog, klasičarskog, malo monumenta ala Bah, kao i modernijeg zvuka, ali ništa strogo u tim stilovima.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Zašto ste odlučili da se "ograničite" na dva pjevača, violončelo, violinu i klavir? Možemo li ovaj izbor instrumenata možda tumačiti i kao svojevrsni povratak u prošlost, kada veliki orkestar nije bio nužnost prilikom izvođenja čak ni opere?

– Veličina ansambla je bila ograničena skromnim budžetom, ali, htjela sam zvuk gudača, pa sam svakako birala violinu i čelo, a klavir ima jako veliki registar i djelimično popunjava funkcije basa i obogaćuje zvuk. Koristila sam i trijangl i cimbal. Gudači su jako dobro izveli arhaičan zvuk, "tanji", ali više "električan", sintizajer je takođe doprinio bojama.

image

Scena iz opere "Priča o kamenu"

-FOTO: ULRIKE RAUCH

Da li ste i u ovoj operi, i u kojoj mjeri eksperimentisali sa zvukom, jer, Vi se pojavljujete i kao kompozitorka i kao izvođač na sceni?

– Jesam, sa gudačima, oni su izvodili takoznave "alikvote" koji se izdvajaju kao jako "vazdušni" tonovi, izdvojeni iz sprektruma tona. Isidora Bulatović je na čelu vrlo virtuozno izvodila i perkusivne ritmove.

image

Austrijska štamp dala pozitivne kritike

-PRIVATNA ARHIVA

Vi ste i rediteljka ove opere. Koliko je to za Vas bilo i novo i izazovno iskustvo?

Rediteljski dio posla je bio jako zabavan, ali u nekim trenucima i težak. Neke scene sam imala jasno zamišljene od samog početka, a za druge mi je trebalo više vremena. Zahtjevno je objasniti zašto se nešto dešava i kao rediteljka moraš znati koјa јe to naredna radnja na sceni koja to ispunjava. To je i blisko sa komponovanjem, često svjesno ili nesvjesno razumijemo tok muzike upravo zbog tih radnji. Moram reći da je tim bio fantastičan, Teodora i Feliks su nekad davali sugestije i postavljali jako dobra pitanja, puno su mi pomogli da konačno napravim neke odluke. Predivno je prepoznati njihovo scensko iskustvo koje se poklapa sa mojim kompozitorskim. Njihovo interesovanje i udubljivanje me je oduševilo, svi su bili jako otvoreni i sposobni za svaku ideju. Jako sam srećna što sam sarađivala sa svim ovim divnim ljudima i muzičarima.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
18. januar 2025 10:59