
Podgoričko Gradsko pozorište može se pohvaliti da na repertoaru Lutkarske scene sada prvi put ima predstavu i za doslovno najmlađi uzrast 3+, koju mogu gledati čak i mlađa djeca, od dvije godine. Riječ je o predstavi "Pomelo, mali ružičasti slon" koja će premijerno biti izvedena u sali Dodest KIC "Budo Tomović", u petak, 22. novembra, od 18 časova. Naredno igranje planirano je za subotu, na istom mjestu, ali u 12 časova, saopšteno je na jučerašnjoj konferenciji za novinare.
Komad o malom roze baštenskom slonu sa predugačkom surlom, inspirisan je serijom slikovnica o Pomelu Romane Badesku i Benjamina Čoda, a rediteljka je Gosja Debska iz Poljske. Pored nje u kreiranju predstave učestvovali su i dizajnerka Anita Pjotrovska, dizajner svjetla Emil Lipski, muziku je uradila Jelena Laban, asistentkinja dizajnerke Julia Henih, saradnica na scenografiji Smiljka Šeparović, a asistent rediteljke bio je Davor Dragojević. Lutke vode Dijana Dragojević, Davor Dragojević, Aleksa Balević, Jelena Laban i u alternaciji Smiljana Martinović.
V.d. direktorica Gradskog pozorišta Ivona Čović Jaćimović istakla je da je ovo već četvrta premijera u ovom teatru ove sezone, i to na radost i zadovoljstvo svih, jer je riječ o komadu koji je doslovno napravljen za najmlađu publiku. Navodi i da planiraju da s predstavom gostuju u drugim crnogorskim gradovima, kao i u Evropi. Ovom prilikom posebno je zahvalila rediteljki Gosji Debskoj na divnoj energiji koju je unijela u kolektiv.
– Debska je rediteljka puna radosti, i to u uslovima u kojima radimo, a koja im se prilagodila, ne odustajući od onog što je lijepo, lepršavo, i to je ona pozitivna energija koju je ona plasirala i glumcima i cijelom timu predstave. I jedino takvom energijom je mogla da napravi ovu predstavu za Lutkarsku scenu našeg pozorišta - rekla je Čović Jaćimović. Istakla je ovom prilikom i podršku kolega glumaca, od kojih su neki sada i u penziji, a koji se profesionalno bave lutkarstvom, i koji su jedini mentori mlađim kolegama, a koji su doprinijeli opstanku lutkarske scene u Crnoj Gori. Istakla je i posebno pregnuće tokom procesa rada na ovom komadu organizatorke Branke Knežević.
Rediteljka Gosja Debska istakla je da je bilo zadovoljstvo raditi s našim talentovanim glumcima, dodajući da je proces rada bio i zanimljiv i izazovan, kada je u pitanju i jezička barijera. No, dodala je, njihov komunikacijski kanal postalo je upravo lutkarstvo. Odlučila je da predstava bude bez riječi jer dijete tog uzrasta komunicira na osnovnom nivou, a lutke mogu govoriti same za sebe, komunicirati i bez riječi o velikim temama kao što su odrastanje, prijateljstvo, prihvatanje...
– Sve što je na sceni je uvijek simbol, simbolično, i kada ne koristtite lutke. A kada smo odlučili da su lutke naš jezik to je pojačano hiljadu puta – rekla je Debska, dodajući da lutke često mogu i više od samog glumca.
Branka Knežević je navela da će publika imati priliku da vidi predstavu koja je namijenjena baš za najmlađe, za njihov neobičan i drugačiji svijet, svijet koji ih okružuje a koji oni počinju da otkrivaju, i to na način drugačiji od onog kako to čine odrasli.
Aleksa Balević, kao mladi glumac, istakao je da je višestruko radostan što je uključen u rad na ovoj predstavi. Napominje i da mu je ovo već treći lutkarski komad, dodajući da smatra da bi mladim glumcima trebalo omogućiti da češće i više rade s lutkama, što im nedostaje na matičnom fakultetu.
– Čini me radosnim što sam shvatio značaj ove predstave rađene za najmlađi uzrast - kaže Balević, dodajući da je izuzetno značajno i malu djecu dovoditi u pozorište. Posebno ga je obradovao rad s lutkama, i koliko je to zahvalan glumački zadatak. "Jer, lutka precizno i koncizno prenosi ono što sam ja htio od nje i što lako dopire do publike", kaže Balević. Dodao je da je predstvu doživio kao "multidimenzionalnu slikovnicu".
Коментари (0)
Оставите свој коментар