
Od antičke Grčke i njenih muza i demona, rimskog geniusa, preko srednjeg vijeka i renesanse, do danas umjetnička kreativnost pobuđuje znatiželju. Kako je istakla prof. dr Jelena Martinović Bogojević, koja je u CANU održala predavanje "Muzička kreativnost kroz prizmu naučnih istraživanja", vijekovi tumačenja počeli su da dobijaju naučne obrise i sistematizaciju tokom 18. i 19. vijeka, a posljednjih 20 godina ona se istražuje intenzivno.
Vanredna profesorka Muzičke akademije na Cetinju gdje predaje grupu predmeta iz oblasti muzičke pedagogije, najprije je publici iznijela sažete naučne teorije o kreativnosti istaknutih istraživača Roudsa, Gardnera, Čitzetmihailia, Kaifmana, Begeta, Bodera, Sternberga i Lubarta, Amabila...
Ona je istakla da među brojnim teorijama kojima se objašnjava ova oblast dvije najpoznatije su Sternbergova i Lubartijeva iznijeta 1999. godine, i Čitzetmihailijeva iz 1997.g. Po prvoj, kreativnost je sposobnost da se proizvede djelo ili artefakt, koje je istovremeno novo, originalno i prikladno; a po drugoj "kreativnost svaki čin, ideja ili proizvod koji mijenja postojeći domen, ili koji ga pretvara u novi".
Baveći se istraživanjima na ovu temu prof. dr Martinović Bogojević je naglasila da je ispitivala iskustva i stavove nastavnika muzike u osnovnim školama u Crnoj Gori o realizaciji stvaranja kao programom definisane aktivnosti.
– Rezultati su pokazali da nastavnici u svojoj praksi najviše realizuju slušanje muzike i pjevanje, dok su stvaralačke muzičke aktivnosti znatno manje zastupljene. Razlog tome su i otežavajuće okolnosti, poput nedovoljnog fonda časova i nedovoljne opremljenosti kabineta neophodnim sredstvima, poput Orfovog instrumentarija. Iako su svoje kompetencije na ovom području visoko procijenili, neophodno je pružiti im više podrške kroz programe stručnog usavršavanja – naglasila je ona.
Prof. Martinović Bogojević je doktorirala na Akademiji za muziku Univerziteta u Ljubljani. Od 2019. je članica je Odbora za muzičke umjetnosti CANU.
Publici ju je predstavio akademik Žarko Mirković.
S.Ć.
Коментари (0)
Оставите свој коментар