
Rukovoditeljka muzejskog sektora u podgoričkim Muzejima i galerijama Ljiljana Karadžić navela je da je čast, privilegija i odgovornost raditi u najvažnijoj kulturnoj instituciji grada koja baštini, čuva, njeguje i afirmiše kulturu, umjetnost i viševjekovnu istoriju grada.
– Jedan segment bogate istorije je i sjajno razdoblje narodno-oslobodilačke borbe, i oslobođenje Podgorice, s kojim se naš kolega Branko Vuković bavio na ovoj fantastičnoj izložbi, koja pored istorijskog ima i vrlo edukativan potencijal - rekla je Karadžić.
Kustos - autor izložbe Vuković je naveo da oslobođenje Podgorice u Drugom svjetskom ratu zauzima posebno mjesto ne samo u istoriji grada, već i Crne Gore. Ističe da ovom izložbom odaju počast borcima, ali i svim građanima Podgorice koji su svojim nesalomivim duhom, hrabrošću i žrtavama, dali nemjerljiv doprinos borbi za slobodu i pravdu. Vuković podsjeća da se organizovani otpor okupatorima vodio rukovođen Komunističkom partijom Jugoslavije, i da je narod pružao otpor uprkos tehničkoj i logističkoj supremaciji neprijatelja. Napominje da oslobođenje Podgorice nije bilo samo fizičko, već je imalo i dublje značenje i korijene za pojedinca i čitavu zajednicu. Jer, donijelo je mogućnost da se stvori društvo u kome će svi imati jednaka prava i mogućnosti.
– Danas, 80 godina kasnije, sjetimo se da je naša sloboda ne samo rezultat prošlih borbi, već i svakodnevnog napora da čuvamo i unapređujemo te vrijednosti, za koje su se naši preci borili. Sloboda je proces, a ne konačni cilj - rekao je Vuković, poželjevši da živi Podgorica, grad slobode i nade.
U umjetničkom programu učestvovali su mladi gitariste podgoričke Muzičke škole "Vasa Pavić" i Srđan Anđelić, polaznik Programa radne i socijalne integracije OSI.
Коментари (2)
Оставите свој коментар