Sa tribine ”Riječ” posvećene Međunarodnom prazniku maternjeg jezika / -foto: Svetlana Ćetković
25/02/2023 u 22:49 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Tribina "Riječ" UKCG: Jezik hranitelj naroda

Jezik srpski je naš bedem, on je kao čuvar našeg identiteta, ukorijenjen u naše biće, poručio Vojislav Karadžić

Tribina "Riječ" UKCG posvećena Međunarodnom danu maternjeg jezika, održana je pred brojnim književnicima u manastiru Sveti Simeon Mirotočivi u Podgorici. O osobenostima srpskog jezika na ovoj tribini nazvanoj "Jezik je temelj naroda" govorili su književnici Vojislav Vojo Karadžić, Veselin Matović i Novica Đurić, predsjednik UKCG. Milica Kralj, urednica Tribine "Riječ" podsjetila je da se ovaj praznik obilježava u čast studenata koji su 1952. godine ubijeni u Daki, tokom protesta zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Kod svakog naroda najsvetije su tri stvari: zakon, jezik i običaji - s tim se narodi jedni s drugima rođakaju i jedni od drugih razlikuju, zapisao je Vuk Karadžić, a podsjetila Kralj.

– Jezik je hranitelj naroda. Jezik je temelj naroda, a srpski jezik najsvetija vrijednost! Istina jezika je istina života. Sve što se jednom narodu dešava, sve što se na svijetu događa, sve što se u univerzumu zbiva - pamti bilo jezika; svaku promjenu - obznanjuje jezik, cjelokupno ljudsko trajanje - obznanjuje jezik, pa tako i ovaj naš samosvojni i samosvjesni damar, znak, biljeg, jezik srpski. Jezik koji gone i izgone, koji njište i falsifikuju, negiraju i preimenuju – kazala je, između ostalog, Kralj.

Karadžić je ocijenio da nema dilemu da je srpski jezik kao jezik jednog autohtonog i nemanjinskog naroda "dogovorom političkih partija i Ustavom Crne Gore nepravedno zapostavljen i diskriminisan". On je kazao da je srpski jezik stub kulturnog identiteta Crne Gore.

On je poručio da kulturno nasljeđe treba da čuvajmo kao živu materiju, vodeći istrajnu bitku da zaslužimo tradiciju, kako je rekao Eliot, a ne samo da je naslijedimo.

– Jezik srpski je naš bedem, on je kao čuvar našeg identiteta, ukorijenjen u naše biće, njegov je studenac predubok da utoli sve žeđi i iskorijeni sve suše, da okrijepi malodušje i da nam kao riječ praskozorje, proglašena za najljepšu na konkurusu, otvori nove vidike i perspektive – poručio je Karadžić.

Važno je šta mi kao pisci radimo da zaštitimo svoj jezik

Predsjednik UKCG Novica Đurić je poručio da su roditelji dužni da se bore za prava svoje djece da uče na jeziku koji smatraju svojim.

– Važno je šta mi kao pisci radimo da zaštitimo svoj jezik i svoje pismo. Moramo da bilježimo o vremenu u kojem živimo na ćirilici i na svom jeziku - srpskom, poručio je on.

Proces protjerivanja naziva srpskog jezika i njegovo preimenovanje u crnogorski je najgori oblik kulturocida, što je dobilo poseban zamajac verifikacijom u obrazovnom sistemu, smatra Veselin Matović, predsjednik Aktiva otpuštenih profesora srpskog jezika - Nikšić.

– Protjerane su pjesme poput "Krvave bajke", "Stojanke majke Knežopoljke", "Plave grobnice", protjerani su pisci poput Zmaja, Desanke Maksimović, a "Gorski vijenac" je predstavljen bez "Posvete prahu oca Srbije" i stihova o Kosovu. Uz napomenu da učenici kod Njegoša prepoznaju lijepe misli – opisao je u nekoliko riječ politički inžinjering prilikom pisanja udžbenika maternjeg jezika.

Stihove na tribini "Riječ" govorili su: Perivoje Popović, Garo Brajković, Tripko Draganić, Željko Miladinović, Lekso Rakočević, hadži Radovan Radović, Slavica Dedić, Žarko Bojić, Dušica Radović, Slobodan Bećo Došljak, Radomir Milić, Nenad Skrobanović, Vojislav Vojo Karadžić i Milica Kralj.

S.Ć.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
13. april 2025 01:16