Poetskim hepeningom i izložbom slika Tijane Gordić u galeriji bjelopoljskog Centra za kulturu počeli su prvi "Sijarićevi književni dani". Sijarićeve stihove i odlomke iz knjiga kazivali su Slađana Bubanja i Petar Novaković, a otvarajući izložbu slika, v.d. direktora Centra za kulturu Edin Smailović, kazao je da je Ćamil Sijarić bio čovjek riječi.
– Duboko vjerujem, i to sam u jednom tekstu napisao, da je Ćamil vjerovao u ljekovitu moć riječi. Ove slike Tijane Gordić se upravo uklapaju sa tom Ćamilovom mišlju, upravo ili čak namjerom, tako da ta poveznica između Ćamilovih riječi i Tijaninih slika jeste upravo u tome. Jer, ako je Ćamil makar privremeno mogao liječiti ljude riječima, onda i ove slike imaju terapeutsko dejstvo na sve nas. Ukoliko se zagledate u bilo koju sliku pronaći ćete neki Ćamilov stih, odlomak iz priče, romana ili pjesmu. Vidjećete zvjezdano nebo, malo vode i u njemu cijeli svijet - istakao je Smailović.
Umjetnica Tijana Gordić je kazala da su izloženi magični pejzaži, koji, kaže, predstavljaju njeno sjećanje iz djetinjstva.
– Neki neuhvatljivi osjećaj o čaroliji, o nekoj magiji, ljepoti koja se krije na nebu. Veoma mi je drago jer sam izlagala večeras u okviru prvih književnih dana Ćamila Sijarića i mislim da su ove slike i njegova poezija itekako povezani - dodala je Gordić, naglašavajući da se magija i boja i ljepota krije na nebu.
– Povezane su moje slike sa Sijarićevim riječima u dijelu jednostavnosti, satkana i izgrađena od detalja likova koji čine topli osjećaj umjetnika - kazala je Gordić.
Danas je, u okviru manifestacije održan i okrugli sto i promocija Zbornika radova o književnom djelu Ćamila Sijarića "Magija pripovijedanja" koji je priredio književnik Faruk Dizdarević. Događaj je održan u galeriji Centra za kulturu.
Dizdarević je kazao da je Ćamil Sijarić bio pisac visokog stvaralačkog tempa, te je knjiga „Magija pripovijedanja” peta po redu koju je posvetio ovom velikanu.
– U ovom zborniku o književnom stvaralaštvu Ćamila Sijarića dati su tekstovi književnih kritičara raznih kritičkih teorija i metoda, sa namjerom da se njegovo djelo sagleda iz ugla različitih praksi tumačenja. Ćamil je veoma volio svoj rodni kraj. Pripovijedao je i pisao nezaboravne priče i pjesme o ljudima zavičajnog podneblja, a poznavao je istoriju tog kraja bolje nego svi istoričari. Ovaj izuzetni čovjek i pisac bio je erudita. Bilo da se Ćamila sjećam ili da čitam njegovu prozu i poeziju, čujem njegov baršunasti glas i vidim živ njegov lik pred sobom. Kako je i rečeno, ove godine 6. decembra navršeno je tri i po decenije kako je iz ovog života otišao Ćamil Sijarić. Otišao je kao što odlaze sve markantne ličnosti i vrhunski stvaraoci jedne kulture. Ostavio je trag u sjećanju i brazdu u vremenu - istakao je Dizdarević.
Dizdarević je kazao da je Ćamil u svom pripovijedanju čuvao leksičke, sintaksičke i akcenatske specifičnosti zavičajnog govora.
Danas,u 16 časova, u galeriji Centra za kulturu, biće upriličena promocija romana „Rekapitulacija” Svetislava Basare, dobitnika prve Regionalne književne nagrade „Ćamil Sijarić”. O romanu će govoriti Petar V. Arbutina, Edin Smailović i autor. Nakon promocije romana, u 18 sati, slijedi projekcija dokumentarnog filma o Ćamilu Sijariću „Bajkoviti pripovijedač” Bogića Rakočevića, u produkciji RTCG, nakon čega će Svetislavu Basari biti svečano uručena prva Regionalna književna nagrada ’’Ćamil Sijarić’’.