Свечано обиљежавање Дана Библиотеке Матице српске у Новим Саду / ФОТО: Култура.гов.рс
30/04/2021 u 16:47 h
Vera SamolovVera Samolov
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

„Златна књига” писцу Горану Петровићу

Библиотека Матице српске прославила свој дан
Библиотека Матице српске прославила је свој дан. Свечана академија приређена је у сриједу, 28. априла 2021, а гостима се обратила потпредсједница Владе Републике Србије и министарка културе и информисања Маја Гојковић, подсјећајући на богату традицију, али и на важност да је изнова чинимо блиском и савременом.
– Чврсто вjерујем да ће Матица српска и у будућности остати свијетли примјер институције која културу чува од заборава, обогаћује је и унапређује - рекла је Гојковић. Она је оцијенила да податак да Библиотека данас чува преко четири милиона различитих рукописа, сликовито говори да се налазимо у аутентичном храму књиге и писане ријечи.
Чувари колективног памћења
– Утицај књижевних дјела на буђење националне свијести српског народа у 19. вијеку био је велики. Све до проналаска интернета и других медија, књиге су биле кључни алат за стицање образовања и за упознавање са другим народима, културама и обичајима - подвукла је она.
Гојковић је рекла да су током близу два вијека постојања, Матица српска и њене установе и одјељења поставили стандарде, не само у Србији, већ и шире, како се његује култура једног народа, да су библиотеке чувари нашег колективног памћења и да је велика част, али и обавеза, настављати дјело оних који су Матицу створили и изградили.

Предсједник Матице српске, проф. др Драган Станић, подсјетио је да библиотеке нису мјеста на којима се само учи, чита и долази до сазнања, него се ту сања, ту се креира оно што је будућност читаве културе и читавог народа.
Управник Библиотеке Матице српске Селимир Радуловић, посветио је своју бесједу „О књизи и библиотеци” аустријском нобеловцу Петеру Хандкеу и истакао да је веома важно постојање писаца који су своји, и то заувијек своји, као што је Хандке, јер је он сачувао јединствену ватрицу вјере. На Дан Библиотеке уручена је награда „Златна књига Библиотеке Матице српске”, која је ове године припала угледном српском писцу и академику Горану Петровићу. Захвалницу Библиотеке Матице српске добила је Народна библиотека Србије, за дугогодишњу изузетну сарадњу.
У умјетничком дијелу програма учествовали су Српски православни појци, а програм је водила Исидора Поповић.
Даном Библиотеке свечано се обиљежава значајан датум у историји Матице српске, као и српске културе у цијелости, дан када је 1864. године, из Пеште ка Новом Саду, запловио пароброд „Напредак” којим је бечкеречки трговац Јован Форовић, пренио цјелокупну прву јавну научну библиотеку у Срба.
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. novembar 2024 07:25