У Малесиjи хитно треба формирати откупни центар за воће и поврће или барем отворити зелену пиjацу за трговину на велико, jер би тиме пољопривредници у општини Тузи имали обезбиjеђен сигуран пласман производа, закључак jе анкете коjу jе спровео „Дан“. Своjе виђење проблема коjе имаjу домаћи пољопривредници у овом краjу и предлоге за рjешавање, са нама jе подиjелило 45 учесница ECR позива – 26 жена и 19 мушкараца, међу коjима jе трећина из општине Тузи.
Пољопривреда се у Малесиjи убраја у кључне секторе за економиjу мjеста. У овом крају, препознатом по пољопривреди са великим потенциjалом мjере подршке произвођачима су добродошле. Субвенције стижу и са локалног и са државног нивоа. Међутим, само 20,9 одсто наших читалаца, коjи су учествовали у овоj анкети, сматра да су пољопривредне премиjе коjе добиjаjу произвођачи адекватни стимуланси.
Развоjу пољопривреде у Малесиjи наjвише би доприниjело отварање откупних центара - сматра 71 одсто грађана и грађанки. Такође, залена пиjаца за откуп воћа и поврћа на велико сигурно би доприниjела већоj заради пољопривредника – оциjенило jе 38 одсто читалаца.
Економска криза праћена значајним поскупљењем сточне хране и минералног ђубрива на свјетској берзи, додатни је удар и на стандард домаћих пољоривредних произвођача. Пољопривредници кажу да су некада од jедне сезоне зараде биле такве да су могли купити било коју пољопривредну машину, а данас jе то немогућа мисиjа. Само они већи произвођачи могу да их купе и то на кредит, са свим субвенциjама и помоћи коју добијају.
Због оваквих прилика, треба едуковати и пружити помоћ домаћим пољопривредницима приликом аплицирања за мjере подршке, каже тридесет и четири учесника анкете.
– Држава би генерално требало да промовише све пољопривредне произвођаче из циjеле државе, наравно и Малесиjе. Домаћи производи треба да буду доступни у свим трговинским ланцима у Црноj Гори. Ограничити увоз из земаља окружења, дозволити jедино како би се задовољила тржиштна потреба, и радити на промоциjи квалитете домаћих производа. Сузбити неконкурентно тржиште, продаjа домаћег поизвода треба да буде приоритет, а пољопривредници треба да се удруже,па да заjеднички пораде на маркетингу, односно рекламирању своjих прозвода – предлажу наши читаоци.
Jедна од учесница анкете предлаже да пољопривредници организовано учествуjу на саjмовима, а да надлежни треба да осмисле рекламну кампању, рецимо вински пут Малесиjе. Такође, Општина би требало да организуjе Дан отворених врата за пољопривреднике и саслуша коjе проблеме имаjу наши пољопривредници, а фармери би знали да тог дана могу директно доћи до службеника без претходних наjава и чекања у редовима, за шта они и немаjу времена.
Такође, грађани су непостојање фабрика и погона за прераду меса, млијека, воћа и поврћа препознали као jедан од кључних проблема са коjим се сусрећу пољопривредници у Малесиjи.
Пољопривредници кажу да су тренутно главни откупљивачи трговачки ланци који намећу цијене и највише зарађују.
Мевлудин Диздаревић сматра да бројни пољопривредни произвођачи не користе могућности које им се нуде пудем ИПАРД и МИДАС програма, због обимне докуметациjе. Иако се организују семинари и обуке за пољопривреднике, њима је потребна стручна помоћ приликом аплицирања. До с друге стране, потребно jе више практичних семинара. Поред тога потребно jе обезбиjедити сигуран откуп домаћих производа уз обостран интерес, а то jециjена. Дакле, потребна jе детаљниjа анализа производње и потрошње на нивоу Црне Горе, како би се увоз могао ограничити – каже Диздаревић за „Дан“.
На терену сазнаjемо да jе у најави скоро отварање фабрике чипса, па произвођачи кромпира рачунају на гарантовани откуп. Међутим, шта jе са произвођачима бостана, купуса и парадаjза, коjи су „лична карта Малесиjе“?
Позивамо надлежне да размотре предлоге наших читалаца о отварању заjедничког откупног центра за Зету и Малесиjу, чиме би трошкови били подиjељени између двиjе Општине, а сви произвођачи задовољни.
Грађанима и грађанкама коjи су се активно укључили у рjешавање проблема пољопривредника у Малесиjи кроз попуњавање упитника на порталу „Дан“ захваљуjемо на подршци.
*Текст je настао кроз пројекат „Црном Гором - Përgjatë Malit të Zi“ у оквиру програма „Media for All“, који финансира Влада Велике Британиjе, а спроводи Британски савјет са партнерским организацијама BIRN, INTRAC и Thomson fondaciјom, који подржава медије на Западном Балкану. Прикупљени садржаj и изнесени ставови представљаjу изричиту одговорност аутора.