Kruna despota Stefana / - MINISTARSTVO KULTURE SRBIJE
10/01/2023 u 13:25 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(FOTO) Pogledajte kako izgledaju krune srpskih vladara iz loze Nemanjića

Završene replike kruna, ali i one koje će u narednom periodu biti izrađene, biće dio stalne postavke Istorijskog muzeja Srbije, navelo je ministarstvo

Ministarstvo kulture Srbije objavilo je na Tviteru da je u okviru projekta Istorijskog muzeja Srbija završena replika krune despota Stefana Lazarevića, urađena na osnovu freske iz Crkve Svete Trojice manastira Manasija.

Kako je ministarstvo navelo, projektom je planirana izrada više od 20 kruna srpskih srednjovjekovnih vladara i vladarki.

- Završene replike kruna, ali i one koje će u narednom periodu biti izrađene, biće dio stalne postavke Istorijskog muzeja Srbije, koji će svoj novi dom dobiti u nekadašnjoj zgradi Glavne željezničke stanice u Beogradu - navelo je ministarstvo.

Na Instagram stranici Istorijskog muzeja navodi se da su završene rekonstrukcije kruna cara Dušana i kralja Milutina.

Istorijski muzej Srbije pokrenuo je sa svojim spoljnim saradnicima projekat izrade idealnih rekonstrukcija kruna srednjovjekovnih srpskih vladara koje će biti prikazane javnosti u budućoj stalnoj postavci Muzeja.

Navodi se da je krunu despota Stefana izradio filigranista Goran Ristović Pokimica na osnovu freske i da je izrađena od pozlaćenog srebra, opsidijana, turmalina, akvamarina, granata, ametista, uzgajnih rubina i safira i slatkovodnih bisera.

On je izradio i idealnu repliku kralja Milutina od pozlaćenog srebra, rubina, safira, ametista, lapis lazulija i bisera na osnovu freske iz Manastira Studenica, kao i repliku krune cara Dušana.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 20:34