Кандидати за декана Медицинског факултета Миодраг Радуновић и Лидија Стевовић у својим програмима развоја те установе истакли су да су недостатак сопственог наставног кадра, простора и непоштовање Болоњске декларације највећи изазови у раду те универзитетске јединице. Радуновић је актуелни декан, редовни професор и некадашњи министар здравља. Стевовић је ванредни професор на факултету, а у Клиничком центру Црне Горе ради као психијатар.
Вијеће факултета ће у року од 14 дана организовати изборну сједницу, на којој ће тајно гласати за декана. Управни одбор УЦГ именује декана, на основу предлога Вијећа факултета и мишљења ректора.
Стевовић је у програму развоја истакла да иако се у високом образовању у Црној Гори од 2003. године примјењује Болоњска декларација, на Медицинском факултету се та правила не поштују у потпуности.
– Није уједначено оцјењивање према ЕЦТС скали, поготово за присуствовање теоријској настави катедри на појединим предметима. Основни захтјев и предуслов за успјешно рангирање студената према ЕЦТС скали је довољан броја кандидата који полажу испит, како би се осигурала регуларна контрола квалитета. Евидентан је недостатак плана практичне наставе из појединих предмета, због чега студенти не успијевају да савладају све потребне вјештине добре клиничке праксе. Због тога сматрамо приоритетним дефинисање процедура које би након избора биле верификоване од стране сарадника, што ће им обезбиједити да по дипломирању стекну довољно практичног знања. Овај значајан недостатак је последица такође и актуелних слабости (на које се жали велики број младих љекара са недовољно искуства). На студијским програмима Висока медицинска школа и примијењена физиотерапија постоји несаглашеност наставних програма са постојећим ресурсима – каже Стевовић.
Миодраг Радуновић истиче да је на програму Фармације неопходно увести пријемни испит како би се унаприједио квалитет студената који уписују тај смјер. Он је појаснио да је у току процес акредитације мастер студијских програма на смјеровима Висока медицинска школа и Примијењана физитерапија, чији су студенти до сада могли само да добију бечелор диплому.
Мандат декана, односно директора универзитетске jединице траjе три године, са могућношћу jош jедног узастопног избора.
– Основни проблеми фармације су недостатак сопственог кадра, разуђеност просторних капацитета за одржавање наставе и стручне праксе. Радује чињеница да је током мандатног периода у звање изабран један сарадник у настави, који је докторирао у академско звање, а покренута је иницијатива за избор још једног предвача. Постоји константна заинтересованост кандидата за смјерове Висока медицинска школа и Примијењена физиотерапија. Оба студијска програма су имала идентичну структуру модела студија 3+0 иако су студентимаа приликом уписа обећане специјалистичке студије. Кључни проблем оба студијска програма је недостатак сопственог кадра на стручним предметима – казао је Радуновић.