/ -Foto: Ilustracija
11/04/2022 u 19:16 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Liječenje djece plaćamo SMS-om, a iz Vlade ne reaguju

Umjesto podrške institucija, roditelji teško oboljelih mališana nerijetko svu nadu polažu u humanost građana

Dok u Crnoj Gori teško oboljelu djecu i dalje nerijetko liječimo šaljući SMS poruke, iz Vlade Crne Gore izostaju konkretne reakcije i sistemsko rešenje ovog problema.

Poslednja akcija koju su pokrenuli građani za pomoć za liječenje dječaka Feđe okončana je uspješno prije nekoliko dana, a na sjednici Vlade Crne Gore, kojom je u petak predsjedavao Dritan Abazović, koji je ujedno i predsjednik Savjeta za prava djeteta, odobravana su novčana sredstva iz budzeta, dok se o eventualnoj pomoći u liječenju teško oboljelih mališana niko nije javno oglašavao.

Ista praksa je bila i prethodne vlasti, pa nije zapamćeno da je bivša vlada imala više empatije, odnosno da je pomogla ijednu veliku akciju za pomoć oboljeloj djeci čiji roditelji su izlaz iz teške situacije vidjeli u skupim inostranim klinikama.

"Budi human" pomogla 63 mališana

Izvršni direktor Fondacije "Budi human" Goran Jovanović objasnio je u izjavi za "Dan" da je njihovo djelovanje skoncentrisano na prikupljanje sredstava za djecu kojoj je potrebna pomoć.

Dodao je da je Fondacija u proteklih pet i po godina, od kada je osnovana, pomogla 63 mališana.

– Uspjeli smo i da ujedinimo Crnu Goru u težnjama da se pomogne onima kojima je pomoć najpotrebnija. U poslednje vrijeme, od avgusta prošle godine počeli smo sredstva da raspodjeljujemo, kao i onoj djeci kojoj nijesu plaćeni recimo specifični načini ishrane, ljekovi, smještaj... Po toj proceduri pomažemo djeci oboljeloj od karcinoma u Crnoj Gori sa 3.000 pa do 15.000 eura, onim mališanima koji se liječe u inostranstvu. Mi smo zapravo osnovani da sistematizujemo način prikupljanja sredstava i pomažemo djeci kojoj je to neophodno- istakao je Jovanović.

Izvršna direktorica Udruženja "Roditelji" Kristina Mihailović u izjavi za "Dan" ocjenjuje da ovaj problem treba sistemski riješiti, odnosno da porodice čija djeca boluju i čije je liječenje skupo mogu da računaju da mališane mogu da liječe adekvatno i da neće morati da zovu građane u pomoć.

image

Kristina Mihailović

Foto: Udruženje Roditelji

Ona smatra da konkretno nije ništa preduzeto da se promijeni način funkcionisanja i eventualno poveća broj klinika sa kojima bi crnogorske zdravstvene ustanove imale potpisane ugovore.

– Objašnjeno iz Fonda zdravstva i ministarstva odranije i dan-danas važi, da oni imaju ugovore sa određenim klinikama i da mi kao država finansiramo liječenje djece samo na tim klinikama. Građani su u više navrata odreagovali zaista sjajno, ali to nije rešenje. Kada se pogleda na šta se troši ogroman novac, a djecu liječimo SMS porukuma, onda nije čudo što su ljudi ogorčeni i što negdje traže da se to drugačije riješi. Razumijemo procedure, ali bi trebalo razmisliti da se taj model mijenja i da se broj tih ustanova za liječenje poveća- apeluje Mihailović.

Iz građanskog pokreta Alternativa Vesko Pejak za "Dan" kaže da je činjenica da u državnom budzetu nema mjesta za liječenje građana jer se svaki "višak" u kasi potroši na zapošljavanje nekog svog glasača.

image

Pejak

Foto: Srđan Boljević

– Tako je kasa konstantno u minusu, a građane liječimo SMS-ovima. Osim toga, treba da se zapitamo zašto sve malo komplikovanije operacije plaćamo u inostranstvu?! U našem zdravstvenom sistemu opasno je operisati slijepo cijevo zbog straha od komplikacija.Problem oko liječenja mnogo je dublji od plaćanja SMS-ovima jer je mnogo lažnih diploma u našem sistemu zdravstva. Ako se ovako nastavi, sve operacije će se vršiti u inostranstvu. Pogledajte koliki je budzet koji svake godine dobije KCCG pa ćete vidjeti da ta ustanova ima dovoljno novca za liječenja. Prije nekih 50 godina tamo su hirurzi operisali i najteže operacije. Koliko nam trenutno pacijenata umire jer nemaju pažnju javnosti koju imaju djeca? Koliko pacijenata srednje dobi umire jer nema novca?- pita se Pejak.

U Akciji za socijalnu pravdu poručuju da država mora odlučnije da se posveti ovom pitanju, te da ga sistemski riješi, tako da postoji odgovarajući fond iz kojeg će se plaćati liječenje teško oboljele djece, a ne da se ovako organizuju akcije od slučaja do slučaja i rizikuje da li će se skupiti dovoljno novca za svako dijete kojem je pomoć potrebna.

– Svako dijete ima pravo na liječenje i to bi morao da bude jedan od prioriteta naših vlasti. Nažalost, godinama svjedočimo da su građani ti koji najviše pokušavaju da pomognu bolesnoj djeci, a da institucije često zataje. Bivše vlasti nijesu dovoljno poklanjale pažnje ovom pitanju, a previše empatije ne vidim ni kod novih vlasti. Ono što je suština jeste da se ovo pitanje mora sistemski riješiti, ističu u ovoj nevladinoj organizaciji.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Tuga

Acilim
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
31. mart 2025 23:56