Trgovina ljudima ne zaobilazi Crnu Goru (Ilustracija) / Trgovina ljudima ne zaobilazi Crnu Goru (Ilustracija)-Trgovina ljudima ne zaobilazi Crnu Goru (Ilustracija)
03/02/2022 u 16:25 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

U skloništu žrtava trafikinga čak 17 djece

Slobodno možemo zaključiti da jedino nije bilo žrtava trgovine ljudima u svrhu trgovine organima, upozorava Milica Đukanović iz Instituta

Sklonište za žrtve trgovine ljudima, koje vodi Nevladina organizacija (NVO) Institut za socijalnu i obrazovnu politiku, tokom protekle godine brinulo je o 19 žrtava, od kojih je čak 17 bilo maloljetno, saopštila je za "Dan" Milica Đukanović, kancelarijski menadzer te ustanove, koja je licencirana za brigu o žrtvama trafikinga. Na pitanje "Dana" o strukturi žrtava u odnosu na krivično djelo trgovine ljudima, Đukanović objašnjava da su imali slučajeve od prosjačenja, preko ugovorenog braka, seksualne, pa do radne eksploatacije.

image

Milica Đukanović

Milica Đukanović-Milica Đukanović

– Slobodno možemo zaključiti da jedino nije bilo žrtava trgovine ljudima u svrhu trgovine organima. Tim od sedam zaposlenih stručnih radnika i saradnika je sprovodio sve potrebne aktivnosti u cilju adekvatnog zbrinjavanja žrtava kako bi dalji tok reintegracije i resocijalizacije mogao biti sproveden dok je Unutrašnja služba obezbjeđenja, sačinjena od pet profesionalaca, sprovodila potrebne operativno-taktičke aktivnosti u cilju bezbjednosti i sigurnosti korisnika i zaposlenih u direktnoj komunikaciji sa nadležnim službama – navodi Đukanović.

Pomak u saradnji

Đukanović dodaje da imaju dobru saradnju sa Centrom za socijalni rad Podgorica.

– Sa knjima smo našim korisnicima obezbijedili ljetovanje i zimovanje, što predstavlja pozitivan pomak i novitet u pružanju usluga zaštite žrtvama trgovine ljudima u Crnoj Gori, pa u 2022. godini možemo reći da su se stekli svi potrebni preduslovi da Crna Gora i te kako napreduje u relevantnim izvještajima o stanju u oblasti zaštite žrtava trgovine ljudima u Crnoj Gori. Sada sklonište Instituta za socijalnu i obrazovnu politiku osim finansijske održivosti, kroz prethodno pomenuti GiZ PACT povećalo je kadrovske i operativne kapacitete i podiglo nivo usluge što su bilateralni partneri prepoznali i ISOP sklonište stavili u ravan sa evropskim – zaključuje Đukanović.

Ona ističe da su stručni radnici sa korisnicima radili u zavisnosti od svog domena rada na psihosocijalnoj podršci, od psihologa, psihoterapeuta, pedagoga, specijalnog pedagoga i socijalnog radnika.

– Takođe, intenzivno i predano smo radili na opismenjavanju i podršci u učenju djece koja su boravila kod nas u skloništu. Osim toga radilo se i na razvijanju bontona i osnaživanju za normalne društvene tokove i na taj način ih spremali za dalji samostalni život – pojašnjava Đukanović.

Ona ukazuje da su uprkos velikom obimu posla, imali i probleme koji se tiču finansiranja rada skloništa koje je jako zahtjevno, ali da se to nekada ne prepozna od strane donosilaca odluka.

– Tokom prošle godine bili smo opterećeni nedostatkom budzeta i finansiranja ali smo uz podršku njemačkog GiZ-a i lokalne subvencije PACT uspjeli da održimo sklonište dok nadležno Ministarstvo finansija i socijalnog staranja nije uspjelo da zakonski podrži rad skloništa, što se u septembru i dogodilo. Posebno cijenimo podršku i razumijevanje ovog ministarstva koje je razumjelo važnost skloništa i socijalne usluge, pa je za ovu godinu opredijelilo rekordnih 60.000 eura što je, moramo istaći, dosta veći iznos nego što je to prethodno ministarstvo ikad opredijelilo – istakla je Đukanović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
23. april 2025 14:23