Реално jе очекивати да ће се Црна Гора и наредне туристичке сезоне доминантно ослањати на тржиште региона, jер смо пропустили вриjеме за благовремену припрему организованог туризма и долазака туриста са главних емитивних тржишта Европе, оциjенио jе у разговору за Портал РТЦГ декан Факултета за бизнис и туризам у Будви Раде Ратковић.
Сматра и да ниjе реална наjава министра економског развоjа Jакова Милатовића да ће активност у туризму у Црноj Гори наредне године бити на нивоу рекордне 2019.
То jе, оцjењуjе Ратковић, разумљив циљ владе.
"Али се боjим да ниjе реалан. Пропуштени су рокови за организовани наступ на организовано туристичко тржиште на главним емитивним тржиштима Европе, тако да су мале шансе да се примакнемо европском тржишном миксу какав jе био 2019. године. Боjим се да ће за то требати више година", казао jе Ратковић.
На нама jе, како jе рекао, да сложно, организовано, професионално и инклузивно радимо на постизању тога циља, но такав рад, казао jе, нажалост до сада ниjе био наша иманентна врлина.
"Што се тиче наредне љетње туристичке сезоне, вjероватно ћемо бити у дефициту организованог туризма и долазака из главних емитивних тржишта Европе, без коjих нема економске одрживости, како на Медитерану, тако и код нас, као његовом природном диjелу. Разлог jе што смо пропустили вриjеме за благовремену припрему за организовани туризам идуће сезоне. Вjероватно ће опет доминирати тржиште региона, па jе реално очекивати сезону сличну овогодишњоj", сматра наш саговорник.
Говорећи о наредноj туристичкоj сезони у услови траjања епидемиjе корона вируса, Ратковић jе рекао да jе вакцинациjа jедини начин ефикасне имунизациjе становништва.
"Данас jе квалитет и капацитет здравственог система постао jедан од главних рецептивних фактора сваке туристичке дестинациjе. Без оптимизациjе процеса вакцинациjе нереално jе очекивати смиривање пандемиjе и постизање повjерења у наш здравствени систем, како код туриста, тако и код локалног становништва. То, међутим, jесте неопходан, али не и довољан услов. Нужне су и три досадашње превентивне мjере: маска, дистанца и прање руку. У синергиjи са вакцином и контролом уласка у земљу (jедан од четири општеприхваћена документа карактера ковид потврде) то jе добитна комбинациjа", вjеруjе Ратковић.
Он, међутим, ниjе сагласан са оцjенама надлежних да jе минула љетња сезона била одлична и готово рекордна.
"Тешко се може сматрати одличном туристичка сезона коjа се доминантно базира на наjсиромашниjим туристичким тржиштима Европе. Била jе сезона масовног и прекомjерног туризма у краткоj временскоj секванци, чиjи ће финансиjски резултати бити лошиjи од натуралних, а коjи, закључно са деветим мjесецом, не достижу ни 60% остварења из 2019. године, када jе у питању колективни смjештаj, коjи генерише главни економски импацт. За приватни смjештаj немамо никаву евиденциjу, ни капацитета, ни туристичког промета, тако да jе тешко проциjенити њихов допринос туристичкоj сезони. По динамици наплате боравишне таксе, могло би се рећи да jе и укупан натурални резултат ове туристичке сезоне близу нивоа релативног (процентуалног) остварења у колективном смjештаjу", поjаснио jе Ратковић.
Занимало нас jе и каква ће бити предстоjећа зимска туристичка сезона. Ратковић каже да ће њен успjех зависити, између осталог, од епидемиолошке ситуациjе, коjа ескалира и климатске ситуациjе, коjу, у погледу сниjега, не можемо прогнозирати.
"У наjбољем случаjу, она може бити на нивоу прошле сезоне, дакле релативно лоша. Наш планински туризам, иначе, примарно не зависи од пословично-неизвjесне и краткотраjне зимске сезоне, већ од много дуже и извjесниjе љетње туристичке сезоне, засноване на руралном туризму и активностима у природи", каже Ратковић.
Говорећи о томе може ли се у случаjу лоше епидемиолошке ситуациjе у региону сезона извући домаћим и гостима из региона, попут љетње, саговорник каже да jе у том погледу ситуациjа у региону другачиjа, jер и регион има своjе зимске туристичке центре.
"Тако да ће се туристи, претежно, опредjељивати за своjе туристичке центре (Копаоник, Златибор, Jахорина….), а, у случаjу постоjаног сниjега и смирене епидемиолошке сутуациjе, можемо очекивати и туристе из Хрватске, БиХ, Албаниjе и Косова. Домаћи гости ће, уколико буде сниjега, остати претежно вjерни нашим зимским центрима, а након истека зимског распуста, вjероватно ће оживjети зимски викенд туризам, са свим своjим манама и врлинама", рекао jе Ратковић.
Међутим, сматра он, све то неће, нажалост, генерирати економски одрживу туристичку сезону. Он не очекуjе раст циjена.
"Циjене се формираjу према тражњи. Како се ради о нискобуџетним тржиштима окружења, реално jе очекивати да циjене мируjу, уз цjеновне стимулансе за дужи боравак", закључио jе Ратковић.