/ -SHUTTERSTOCK
05/12/2024 u 03:00 h
Anela ŠabotićAnela Šabotić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Žalfija čuva srce i reguliše šećer u krvi

Osim što se koristi kao začin i dodatak jelima, žalfija ima i ulogu u očuvanju zdravlja. Ova višenamjenska biljka dostupna je u svježem, sušenom ili obliku ulja, nudeći raznolike zdravstvene koristi.

Žalfija je vrlo aromatična i svojstvenog mirisa. Od nje se koristi isključivo list, a najljekovitiji list se dobija kad žalfija počne da cvjeta.

Bogata je esencijalnim vitaminima i mineralima, uključujući vitamine K, B6, C, E, kao i gvožđe, kalcijum, mangan, magnezijum, cink i bakar. Takođe sadrži antioksidanse poput kofeinske kiseline, hlorogenske kiseline i rozmarinske kiseline, koji su ključni u borbi protiv oksidativnog stresa u tijelu.

Žalfija obiluje polifenolima, sa više od 160 različitih polifenolnih jedinjenja, koji jačaju imuni sistem i štite organizam od slobodnih radikala. Istraživanja sugerišu da ovi polifenoli imaju antiinflamatorna, antikancerogena i neuroprotektivna svojstva.

Osim toga, tradicionalno se koristi za ublažavanje simptoma menopauze i regulaciju nivoa šećera u krvi.

Uključivanje žalfije u ishranu može se postići na različite načine, od dodavanja u supe i variva do korišćenja u marinadi i sosu.

Žalfija je efikasna i kod bolesti organa za disanje jer pospješuje izbacivanje sluzi.

Pored toga, žalfija je efikasna kod dijareje, bolova i grčeva u želucu.

Takođe, može da utiče na liječenje reumatizma, gihta i nervnih poremećaja koji su povezani s ovim bolestima.

Tri načina kako da iskoristite žalfiju

Može se koristiti na puno načina.

Sirup od kadulje

Potrebno vam je:

150 grama svježe žalfije

dva litra vode

1,5 kg šećera

15 grama limunske kiseline

jedan do dva limuna

Žalfiju (i drugo ljekovito bilje ako koristite) očistite od suvog lišća, operite pod mlazom hladne vode te nasjeckajte na manje djelove. Šećer uspite u vodu, miješajte da se rastopi i pustite da proključa. Ugasite vatru i ostavite vodu "da odahne". Prelijte nasjeckano bilje, obavezno poklopite i ostavite da se ohladi.

Posle toga izvadite lišće, dobro ga iscijedite rukama te dodajte limunsku kiselinu i sok od limuna. Dobro promiješajte da se sve rastopi i sjedini. Tada sirup procijedite kroz sitnu cjediljku ili duplu gazu te nalijte u boce. Dobro zatvorite i držite na hladnom i tamnom mjestu. Garantovano može da se drži najmanje godinu dana, a ako se bojite da će se pokvariti, možete ga dodatno pasterizovati u rerni.

Liker od žalfije

Liker od žalfije pije se kao aperitiv ili digestiv. Ima zanimljiv, aromatičan okus. Osim listova, ovde se dodaje i cvijet.

Potrebno vam je:

dobra šaka listova i cvjetića žalfije

175 ml šećera

230 ml vode

700 ml rakije, najbolje loze

Listove i cvjetove stavite u flašu ili staklenu teglu i sipajte rakiju. Zatvorite i ostavite na toplom mjestu osam dana. Deveti dan procijedite u drugu čistu bocu. Na laganoj vatri rastvorite šećer u vodi te zagrijte do vrenja. Ugasite vatru, ohladite sirup i dodajte ga u rakiju. Zatvorite bocu i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu.

Sušena žalfija

Sušena žalfija je najjednostavniji način kako je sačuvati i preko zime, a onda je koristiti kao čaj za ispiranje kod upale grla, zubnog mesa, afti.

Možete osušiti grančice tako da ih zavežete u svežanj i obesite na suvo i prozračno mjesto.

Listiće je najbolje sušiti na mreži, kako bi kroz njih strujao vazduh, ali poslužiće ako ih raširite na suvoj krpi, papirnom ubrusu ili papiru za pečenje. Često je preokrećite kako bi se ravnomjerno osušila. Posle toga je spremite u teglice i držite na hladnom i prozračnom mjestu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
10. decembar 2024 03:39