Црној Гори је неопходан санациони план за рестаурирање и консолидацију одбрамбено-безбједносног сектора, као и лијечење друштвених подјела, оцијенио је пензионисани адмирал и бивши начелник Генералштаба црногорске Војске Драган Самарџић.
Он је поручио да чланство Црне Горе у НАТО-у представља најмоћније средство одвраћања од војног угрожавања, као и добру платформу за супротстављање невојним пријетњама.
Самарџић је, у интервјуу агенцији МИНА, казао да ће Русија, у сјенци рата у Украјини, појачати субверзивне активности, максимално покушавајући да искористи нестабилну политичку сцену и слабе институције државе.
- Црној Гори је неопходан хитан санациони план за рестаурирање и консолидацију одбрамбено-безбједносног сектора, као и дјелотворне акције за спречавање коруптивних радњи “прљавим” руским новцем, јачање медијске писмености грађана и лијечење друштвених подјела, које Руси веома вјешто користе- поручио је Самарџић.
Он је казао да Русија од 2013. године примјењује “Герасимову доктрину”, која представља проширену теорију модерног ратовања, или чак визију тоталног рата.
Kако је Самарџић навео, начелник руског генералштаба Герасимов, по којем је доктрина добила име, потенцира улогу невојних средстава у остварењу политичких и стратешких циљева.
- Герасимов наглашава да савршено напредна држава може за неколико мјесеци, па чак и дана, да се трансформише у арену жестоких оружаних сукоба, постати жртва стране интервенције, и утонути у хаос, хуманитарну катастрофу и грађански рат - рекао је Самарџић.
Kако је казао, “док је Црна Гора чекала Kенанов дугачки телеграм”, Русија се инфилтрирала дубоко у све поре друштва и креирала широк спектар хибридног рата, у циљу компромитације западних вриједности и постизања сопствених националних циљева.
Он је истакао да је Црној Гори предуго требало да се освијести и схвати шта се дешава.
- За то вријеме Русија, вјешто користећи друштвене подјеле, осим отвореног психолошко-пропагандног рата, спроводи и тајне операције као што су подршка “пријатељских елемената” - појединих политичких партија, Српске православне цркве, медија, удружења, и подстиче разне облике “отпора” у циљу дестабилизације државе- сматра Самарџић.
Он се осврнуо на то што Савјет за одбрану и безбједност, на посљедњој сједници, није донио одлуку о пренамјени у режим приправности и подршке једног одјељења црногорских војника, који се, у саставу НАТО снага, налази у Летонији.
Самарџић је оцијенио да сву одговорност за насталу ситуацију сноси Министарство одбране, које, како сматра, није предузело благовремене и адекватне мјере из домена обавеза у колективном систему одбране.
Kако је казао, ситуација на руско-украјинској граници се компликовала још од љета прошле године.
Самарџић је додао да је било довољно информација и индикатора да ће доћи до повећања присуства НАТО трупа и подизања спремности већ ангажованих јединица на источном крилу Алијансе.
- Више је него очито да на лидерским позицијама у Министарству одбране и Војсци имамо, да не кажем неспособне, људе са одсуством стратешког размишљања и визије- рекао је Самарџић.
Он је навео да је до неуспјеле сједнице Савјета дошло усљед “јасне лоше намјере и опструкције премијера и предсједавајућег Скупштине, који су спиновањем покушали зарадити јефтине политичке поене, прилажући као жртву углед државе”.
- Противно је принципима да се “прозива” било која чланица, али када се на скоро свим НАТО састанцима различитог формата саопштава да се још само једна држава чека да донесе политичку одлуку, сви знају да је то Црна Гора- рекао је Самарџић.
Он је додао да ће не само због тог случаја, већ свега што се дешавало у обавјештајно-безбједносном систему државе, бити потребно малтене тотално ресетоватање односа Црне Горе са НАТО и пуно времена да се врати повјерење савезника.
Kако је казао Самарџић, прекид сједнице Владе и непотврђивање санкција Русији мало кога је изненадио.
- Нема свјетске адресе на којој нас ова власт није обрукала. Од чојства и јунаштва, дошли смо до тога да је данас ријеч “издаја” најпопуларнија у Црној Гори- казао је Самарџић.
Он је оцијенио да ниједна партија на политичкој сцени Црне Горе, у овом тренутку, не заслужује да води Црну Гору.
- Садашња владајућа већина је упрскала све што се могло упрскати и показала не само неспособност да води државу, већ и очигледну намјеру да државу одведе у погрешном правцу - рекао је Самарџић.
Kако је додао, странке које су владале у претходном времену су недовољно реформисане и никако да се ослободе кадрова који су компромитовали и њих и државу.
Упитан који епилог везаноп за рат у Украјини види као најреалнији, Самарџић је одговорио да у овом тренутку ни сам предсједник Русије Владимир Путин, који је започео рат у Украјини, не зна крајњи циљ и кад ће прекинути агресију.
Према ријечима Самарџића, Украјина се показала као много тврђи орах него што су то руски стратези предвиђали, па је Русија била принуђена да неколико пута у три седмице агресије мијења тактику.
- Очекујем наставак разарајућих ракетних и артиљеријских удара по градовима и инфраструктури, укључујући и конвоје којима се допрема помоћ у оружју, које је званична Русија прогласила легитимним циљем. Могућа је и ограничена употреба тактичког нуклеарног оружја- закључио је Самарџић.