
Predsjednik Skupštine Crne Gore Aleksa Bečić domaćin je 14. Konferencije predsjednika parlamenata malih evropskih država, koja se od 3. do 5. oktobra 2021. godine, održava u hotelu „Lazure“, u Herceg Novom. U uvodnom dijelu učešće je uzeo ministar vanjskih poslova Crne Gore Đorđe Radulović.
- Crna Gora sjedi za stolom sa teritorijalno i brojčano malim državama, od kojih svaka na svoj način predstavlja veoma uspješnu evropsku priču, podstiču našu zemlju da nastavi razvoj i učvrsti nas u cilju punopravnog članstva u EU. Siguran sam da ćete se u danima pred nama i u okviru vaše posjete uvjeriti da i u Crnoj Gori imate iskrenog prijatelja i pouzdanog partnera i da Crna Gora ima čime da doprinese društvu za ovim stolom. Prijateljstvo i povjerenje su ključ i osnov svega naprednog i progresivnog- poručio je predsjednik Skupštine.
Prema njegovim riječima, države učesnice su svojim primjerima u različitim okolnostima, i istorijskim i geografskim uslovima, dokazale da je moguće „da budete istovremeno i mala, ali ekonomski jaka država sa bogatim i zadovoljnim stanovništvom“.
Govoreći o važnosti ekonomske perspektive naše zemlje, predsjednik Bečić je naveo da je najveći broj zemalja učesnica u određenom vremenskom periodu postigao sporazum, prema kojem „nijedna podjela nije važnija od građanina koji je to u pravom smislu riječi – sa svim svojim pravima i obavezama, ali i visokim životnim standardom, te da nijedna podjela nije važnija od same države i njenog primarnog interesa“.
U tom kontekstu, on je naveo da je ideja vodilja nakon prošlogodišnjih političkih promjena u Crnoj Gori bila da nosioci tri pobjedničke liste potpišu takav sporazum, koji će predstavljati svojevrsni veto na podjele u Crnoj Gori.
Na toj liniji, predsjednik Skupštine je poručio da su se potpisnici Sporazuma odlučili na taj korak „upravo kako bismo svojoj državi dali mogućnost da za nekoliko godina po ekonomskoj razvijenosti, životnom standardu građana, visini plata i penzija, odnosu prema životnoj sredini, poštovanju osnovnih ljudskih prava i sloboda, te ukupnoj vladavini prava Crna Gora sa punim pravom stane rame uz rame sa svima vama. I vjerujte, Crna Gora će uspjeti u tom naumu, ma koliko se oni koje je vrijeme pregazilo trudili u pokušajima da je vuku nadolje“.
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Bečić je iskazao uvjerenje da formati poput ove Konferencije počivaju na ključnoj riječi- prijateljstvo.
- Smatram da održavanje prijateljskih odnosa i ostvarivanje državnih interesa ne isključuje jedno drugo. Naprotiv, svi konkretni državni interesi i mjerljivi ekonomski parametri idu ruku pod ruku sa podrškom koju dobijemo od naših prijatelja iz Evrope i svijeta. Što više takvih partnera, na koje se možemo osloniti, a tu i te kako ubrajam sve vas, bolje po Crnu Goru, i bolje po sve njene građane- kazao je Bečić.
On je istakao da i pored brojnih podjela u našoj zemlji, „vrlo rado izgovaramo ili čak znamo da zapjevamo stih koji glasi „Crna Gora jes` malena, al` je časna i poštena“, koji na najbolji način oslikava „veličinu naše države, svojevrstan moralni kod i ponos koji ne zavisi od broja kvadratnih kilometara kojim se mjeri neka teritorija“.
Tokom uvodnog obraćanja, predsjednik Bečić se osvrnuo i na relevantna istraživanja prema kojima je crnogorski Parlament proglašen najtransparentnijim u regionu.
- Na putu što boljeg obavljanja tog posla i prevazilaženja tih izazova, biće nam od izuzetne važnosti razmjena iskustava sa vašim parlamentima i sve ono što je bilo oruđe da u vašim državama parlament izdignete do uloge koja mu zaista i pripada- kazao je Bečić.
Svoje izlaganje u okviru uvodnog dijela, predsjednik Bečić je zaključio stavom da Crna Gora ostaje dosljedna pitanju reforme vladavine prava, u čemu će jak parlament biti od nemjerljivog značaja.
- Regionalna saradnja i podrška savezima kojima pripadamo, zaštitni su znak naše spoljne politike“ kazao je ministar vanjskih poslova Crne Gore, Đorđe Radulović tokom uvodnog obraćanja.
Uz osvrt na parlamenatarne izbore održane 2020. godine, on je kazao da je na liniji političkih promjena crnogorski Parlament dobio priliku da doprinese ispunjavanju spoljnopolitičkih prioriteta i podsjetio da je Skupština Crne Gore, uz povećanje transparentnosti i jačanje nadzorne uloge, doprinijela pokretanju dijaloga u postizanju važnih reformskih rješenja.
U tom kontekstu, ministar Radulović je naveo da su aspiracije Crne Gore usmjerene ka članstvu u EU, te da je na tom putu suštinski važno raditi na jačanju nezavisnosti institucija, borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala, te se zalagati za zaštitu i slobodu medija.
Govoreći o važnosti današnjih sesija u okviru Konferencije, on je ukazao na značaj saradnje sa međunarodnim partnerima u pogledu zaštite životne sredine, naglasivši da je uz „vladavinu prava Poglavlje 27 jedno od najzahtjevnijih“. U postizanju tog cilja, ministar Radulović je naveo da očekuje punu podršku najvećeg zakonodavnog doma u Crnoj Gori.
- Kao male države dijelimo mnoge važne zajedničke teme. Ovakvi forumi doprinijeće daljem razvoju spoljne politike i stvaranju međunarodnog identiteta na kojem možemo formulisati i pokrenuti brojne zajedničke inicijative. Kroz saradnju naših parlamenata ili naših ministarstva, zajednički možemo postići više- zaključio je ministar Radulović.
Bečić je učesnicima konferencije rekao da se nada da će se uvjeriti da u Crnoj Gori imaju iskrenog prijatelja i pouzdanog partnera i da naša država ima čime da doprinese.
- Siguran sam da i u vašim državama postoje slične izreke kojima se iskazuje ponos naroda koji u njima žive. Osim ponosa, stanovnika i suverena vlasti na ograničenom području potreban je i određeni skup pravila kojima se reguliše ponašanje i različiti društveni odnosi i procesi, ali i njihovo neselektivno poštovanje - dakle, pravna država i vladavina prava. Potrebna je snažna ekonomija, visok standard, jak parlament i to sve unapređivati. Zato mi maleni, časni i pošteni moramo da se držimo zajedno i da učimo jedni od drugih i nastavimo da budemo prijatelji - smatra Bečić.
On je dodao da održavanje prijateljskih odnosa i ostvarivanje državnih interesa ne isključuje jedno drugo. Smatra da " svi državni interesi i mjerljivi ekonomski parametri idu ruku pod ruku sa podrškom prijatelja iz Evrope i svijeta".
Na konferenciji su učestvovali predsjednik Predstavničkog doma Luksemburga Fernang Etgen, predsjednica Predstavničkog doma Kipra Anita Demetriou, predsjednik Nacionalnog savjeta Monaka Stefan Valeri, predsjednica Parlamenta Andore Roser Sune Paskuet, kao i drugi visoki predstavnici parlamenata Monaka, Luksemburga, Kipra, San Marina i Islanda. Tokom konferencije, učesnici će razgovarati o izazovima i prednostima za male države u pogledu inovacija i modernizacije parlamenata, ulozi parlamenata u savremenim ekološkim izazovima, kao i parlamentarnoj diplomatiji malih evropskih država. U okviru pojedinih sesija, govoriće - predsjednik Odbora za međunarodne odnose i iseljenike Miodrag Lekić, ministarka javne uprave, digitalnog društva i medija Tamara Srzentić, generalni sekretar Skupštine Crne Gore Aleksandar Klarić i generalna direktorica Direktorata za prirodu Tamara Brajović.
Na kraju konferencije usvojiće se zajednička deklaracija, nakon čega će uslijediti pres konferencija predsjednika parlamenata/šefova delegacija.
Коментари (0)
Оставите свој коментар