
Piše: Dejan Abazović
Odnos, koji je Maska postavio na čelo novoosnovanog Odsjeka za efikasnost vlade (DOGE) i dao mu nevjerovatan pristup osjetljivim podacima i uticaj na reforme federalne vlade, pretvorio se u javni sukob obilježen oštrim riječima i optužbama. Nesuglasice oko Trampovog zakonskog predloga, nazvanog “Big Beautiful Bill”, dovele su do otvorenog rata krajem maja i početkom juna 2025. godine.
Nespojivi karakteri i sukob ega
Srž sukoba leži u fundamentalnim razlikama između ova dva moćna ega. Mask, inženjer i vizionar, poznat je po svojoj direktnosti i transparentnosti. Njegov “guileless” (bez lukavstva) pristup podrazumijeva fokus na tehničke i fiskalne ciljeve, poput smanjenja federalnog deficita, što smatra egzistencijalnom prijetnjom SAD-u. S druge strane, Tramp, iskusni pregovarač i političar, koristi jezik kao alat za postizanje političkih ciljeva, često zadržavajući svoje planove za sebe i očekujući bezrezervnu lojalnost saradnika. Njegov “guileful” (lukav) pristup fokusiran je na političke pobjede, uključujući pitanja poput kontrole granica i reforme sudstva.
Obojica pokazuju egocentričnost, ali na različite načine. Trampova egocentričnost ogleda se u potrebi za javnom afirmacijom, kontrolom političkog narativa i dominacijom. On očekuje bezuslovnu podršku, često tretirajući saveznike kao podređene, i teži da bude u centru pažnje, što se vidi u insistiranju na ličnom brendiranju zakona poput “Big Beautiful Bill”. Maskova egocentričnost, pak, proizilazi iz uvjerenja u vlastitu intelektualnu superiornost i nepogrešivost svojih vizija. Njegova sklonost javnom izražavanju mišljenja, često bez obzira na političke posljedice, proizlazi iz uvjerenja da su njegovi ciljevi objektivno ispravni. Ova obostrana egocentričnost dovodi do sukoba jer obojica žele biti u centru donošenja odluka, ali koriste različite metode.
“Big Beautiful Bill” – kap koja je prelila čašu
Javna kritika Maska na račun Trampovog prijedloga zakona “Big Beautiful Bill” bila je direktan povod za eskalaciju. Mask ga je nazvao “odvratnom gnusobom” (“disgusting abomination”), upozoravajući na povećanje federalnog deficita. Tramp je uzvratio razočaranjem, rekavši: “Veoma sam razočaran Ilonom. Puno sam mu pomogao.” Ova razmjena uvreda označila je prekid saveza. Tramp je sugerisao da Mask pati od “Tramp derangement syndrome“, dok je Mask uzvratio optužbom da Tramp laže o prirodi zakona: “To je očita laž.” Ovdje se jasno vidi sukob ega: Tramp očekuje bezuslovnu podršku, dok Mask insistira na javnom izražavanju svog neslaganja, uvjeren u ispravnost svoje pozicije.
Različiti prioriteti i sukobi interesa
Mask je bio fokusiran na fiskalnu odgovornost i smanjenje državne potrošnje, dok je Tramp koristio uštede koje je DOGE ostvario za političke ciljeve, poput jačanja granične kontrole i reformi sudstva. Ovo neslaganje u prioritetima, uz Maskovo nepoznavanje Trampovih širih planova, dodatno je pogoršalo odnos. Trampova egocentričnost se ogleda u očekivanju da Mask prihvati njegove prioritete bez objašnjenja, dok Maskov egocentrizam dolazi do izražaja u odbijanju da se prilagodi Trampovoj političkoj strategiji.
Takođe, Maskov položaj u DOGE-u izazvao je zabrinutost zbog potencijalnih sukoba interesa, budući da njegove kompanije (Tesla, SpaceX, xAI) imaju značajne ugovore s federalnom vladom. Kritičari su tvrdili da je Mask imao pristup osjetljivim podacima koji bi mogli koristiti njegovim poslovnim interesima. Tramp je ove optužbe minimizirao, rekavši da će Mask “sam riješiti svoje sukobe interesa“. Maskova egocentričnost vidljiva je u uvjerenju da može djelovati nepristrasno, dok Trampova leži u sklonosti ignorisanju ovih zabrinutosti kako bi zadržao Maska kao saveznika.
Eskalacija sukoba i pad Tesle
Tenzije su eskalirale 5. juna 2025. kada je Mask na platformi X objavio eksplozivnu tvrdnju: “Vrijeme je da bacim veliku bombu: @realDonaldTramp je u Epsteinovim dosjeima. To je pravi razlog zašto nisu objavljeni. Ugodan dan, DJT!” Ove tvrdnje, bez priloženih dokaza, dodatno su podigle ulog. Bijela kuća je odgovorila nazivajući Maskovu izjavu “nesretnom epizodom” i dodajući da je Mask nezadovoljan jer “Big Beautiful Bill” ne uključuje politike koje je želio. Ova optužba odražava Maskovu egocentričnost, jer koristi javnu platformu za dramatične tvrdnje bez dokaza, uvjeren da njegov uticaj može oblikovati narativ.
Iako su Tramp i Džefri Epstajn bili u kontaktu tokom 1980-ih i 1990-ih, družeći se na elitnim događajima, i iako je Tramp letio Epstajnovim privatnim avionom, nema javno dostupnih dokaza koji Trampa povezuju s Epstajnovim zločinima. Ironično, i sam Mask je fotografisan 2014. s Gislen Maksvel, Epstajnovom saradnicom, što komplikuje njegovu optužbu i ukazuje na njegovu sopstvenu povezanost s Epstajnovim krugom.
Sukob je dobio i finansijsku dimenziju. Akcije kompanije Tesla pale su za 14 odsto nakon što je predsjednik SAD, Donald Tramp, zaprijetio povlačenjem državnih ugovora firmama Ilona Maska. Time je tržišna vrijednost Tesle smanjena za rekordnih 152 milijarde dolara. Vrijednost Maskove kompanije na zatvaranju američkih berzi iznosila je 916 milijardi dolara, čime je pala ispod psihološke granice od bilion dolara, prenosi Si-En-Bi-Si.
Oštar sukob dodatno je eskalirao kada je Mask na svojoj društvenoj mreži X objavio: “Bez mene, Tramp bi izgubio izbore, demokrate bi kontrolisale Predstavnički dom, a Senat bi bio 51–49 za republikance“. Tramp je na mreži Truth Social uzvratio da je Mask “poludio”, iako je ranije znao da će podsticaji za prodaju električnih vozila biti ukinuti u novom zakonu. Taj zakon, “Big Beautiful Bill”, ukida poreske olakšice za električna vozila i solarne panele, ključne izvore profita za Teslu, a uvodi i godišnju taksu od 250 dolara za vlasnike električnih automobila.
Vrijednost akcija kompanije Tesla je od početka godine pala za oko 30 odsto, a kompanija se suočava s problemima slabije prodaje u Evropi i na drugim tržištima.
Budućnost odnosa: Pomirenje ili trajni razlaz?
Iako je Tramp zaprijetio ukidanjem Maskovih vladinih ugovora, a Mask uzvratio, kasnije je povukao prijetnju o ukidanju SpaceX-ovog Dragon svemirskog broda. Ipak, njihova egocentričnost može otežati dugoročno pomirenje, jer obojica teže dominaciji u odnosu i nisu skloni prilagođavanju tuđim stilovima komunikacije.
Odnosi između Trampa i Maska, iako isprva obećavajući, propali su zbog nespojivih karaktera, prioriteta i stilova komunikacije, dodatno pogoršanih njihovom različitom egocentričnošću. Trampova potreba za političkom dominacijom i javnom afirmacijom sukobila se s Maskovim uvjerenjem u vlastitu intelektualnu superiornost i potrebom za transparentnošću. Njihova javna svađa, obilježena Maskovim nepodržanim optužbama o Trampovoj povezanosti s Epstajnom i prijedlogom o osnivanju političke partije, odražava duboku krizu u njihovom savezu.
Hoće li se ovaj kontraverzni dvojac ponovo spojiti ili će razlaz biti trajan, ostaje da se vidi. Jedno je sigurno: sukob između ova dva moćna igrača imaće značajne posljedice na američku političku scenu i, kao što je već vidljivo, na tržišnu vrijednost Tesle.
Mišljenja objavljena u tekstovima autora nisu nužno i stavovi redakcije „Dana”