U užem izboru za nagradu "Nikola Milošević" su još i Bojan Jovanović za "Književnost u antropološkom svetlu" (Prometej i Arhiv Vojvodine), Ivan Negrišorac za "Buntovnik s razlogom" (Fondacija Grupa sever, Matica srpska, Srpska čitaonica), Boško Tomašević za "Ćutanje knjiga" (Čigoja štampa) i Milenko Bodin za djelo "Filozofija bezbednosti: nasuprot ontološkom konstruktivizmu" (Albatros plus i Centar za primenjenu filozofiju i društvena istraživanja). Tu su i Jovan Popov s knjigom "Gordi i ponizni" (Srpska književna zadruga), Bojan Kovačević - "U Makijavelijevom teatru" (Akademska knjiga), Željko Kaluđerović - "Istorija helenske filozofije I i II" (Akademska knjiga), i Bojan Vranić - "Političke ideologije: od istine do tiranije" (Fakultet političkih nauka, Clio), piše SEECult.org.
Knjiga "Ogled o temelju etike" Pavla Uljarevića, koja je publici predstavljena i na prošlogodišnjem podgoričkom Međunarodnom sajmu knjiga, a potom i na Kolarcu jesenas, kako piše kritika, predstavlja filozofski esej koji istražuje duboke i često zanemarene aspekte ljudskog iskustva i duhovnosti kroz prizmu etike i umjetnosti.
"Uljarević razmatra kako tradicionalne, čulne umjetnosti poput muzike, slikarstva i književnosti, iako monumentalne i važne, ne obuhvataju cjelokupno polje ljudskog estetskog i etičkog iskustva. Autor argumentuje da prava ljepota zapravo počinje tamo gde se završavaju ove umjetnosti, uvodeći čitaoca u koncept "afektivne sfere" - domen izazvan i oblikovan dubokim, nadahnutim osjećanjima".
– Uljarević ide korak dalje tvrdnjom da postoji "skrivena, osma umjetnost" koja nije vidljiva čulima niti razumljiva razumom, već je prisutna i stvarna samo unutar duše onoga ko je stvara. Ova umjetnost je nevidljiva za spoljni svijet i proizilazi iz najdubljih duhovnih podviga pojedinca, gdje su "mermer" ljudska duša, "dlijeto" podvig i molitva, a rezultat su božanstvena osjećanja i duhovna sozercanja. Autor tvrdi da pravi umjetnici, u ovom kontekstu, nisu samo oni koji stvaraju tradicionalna umjetnička djela, već i mistici i svetitelji čiji se umjetnički poduhvati odvijaju unutar njihovih duša - piše kritika, dodajući da Uljarevićeva knjiga nudi jedinstven uvid u spoj etike i estetike, nudeći perspektivu koja pomjera granice umjetnosti i moralnosti.
Knjiga provocira na razmišljanje o prirodi ljepote, umjetnosti i duhovnog života, sugerišući da prava umjetnost nije samo stvar percepcije, već i duboko etički i duhovno iskustvo. Zato je ovaj Uljarevićev ogled svojevrsni temelj za razumijevanje umjetnosti kao integralnog dijela ljudske težnje za moralnošću i transcendentnošću, stoji u slovu kritike koje se može pročitati na sajtu izdavača.