Предсjедник Скупштине Црне Горе Алекса Бечић и предсjедница Jевреjске заjеднице Црне Горе Нина Офнер Бокан отворили су jуче изложбу академског сликара Николе Ковачевића "Из пепела бола и безнађа, вихор наде даде живот сjемену човjечанства", чиме jе званично у наjвишем представничком дому обиљежен Међународни дан жртава Холокауста, којим се подсјећа на 27. jануар 1945, када је Црвена армиjа ослободила логор Аушвиц-Биркенау.
Бечић jе у име Скупштине Црне Горе и 81 посланика одао почаст свим невино страдалим жртвама Холокауста, и како jе истакао, након пуних 77 година од ослобођења Аушвица, изразио саосjећање са патњама и болом свих страдалних народа.
– Холокауст нас опомиње да слобода мисли, поштовање људског достоjанства, као и различитости никада не смиjу бити оковане теретом jедноумља и искључивости – истакао jе Бечић наглашавајући да је "Холокауст постао суров цивилизациjски амблем и траjна опомена".
Он је рекао да је "на државницима наjвећа одговорност да се више никада не дозволи да зли дух подjела поново превагне и траjно зароби нашу будућност".
– Као предсjедник Скупштине Црне Горе, увиjек и на сваком мjесту, снажно дижем глас против свих ригидних и националистичких политика, коjе су довеле до ужаса 90-их година – казао је Бечић.
– И 77 година након ослобођења логора Аушвиц, тешко jе говорити о страхотама Холокауста, Ипак, морамо се присjетити да Холокауст ниjе нешто што се десило само Jевреjима. Ужаси Холокауста су се десили и у бившоj Jугославиjи у Jасеновцу за коjи кажемо да jе наш балкански Аушвиц, у коме су усташки злочинци превазишли своj њемачки узор, не смиjемо заборавити ни логор Стара Градишка, Ђаково, и друге у НДХ; Саjмиште и Топовске шупе, у окупираноj Србиjи, на коjима су Jевреjи побиjени од стране Вермахта, jош приjе одлуке о "коначном рjешењу", не смиjемо заборавити кеj у Новом Саду, гдjе су мађарски окупатори бацали мушкарце, жене и дjецу у залеђени Дунав итд – казала jе Офнер Бокан.
Због човjечности коjа jе одувиjек постоjала Црна Гора jедна је од риjетких европских држава у коjоj jе Јевреја било више на крају него почетку рата, казала је она.
Током разговора Бечића, Офнер Бокан и врховног рабина Црне Горе Луциана Моше Прелевића оциjењено је да антисемитизам не може и не смиjе толерисати, те закључено да jе у Црноj Гори стран сваки његов облик.
Офнер Бокан и Бечић су симболично у холу Скупштине запалили шест свиjећа у знак сjећања на шест милиона страдалих Jевреjа, од чега, милион и по дjеце.
С.Ћ.