
Vratimo se parlamentu i času istorije koji je nedavno u njemu održan. Dnevni red sa hipersenzitivnom istorijskom temom o pokušaju relativizacije genocidnog zločina u Srebrenici neplanirano je ušao „kroz prozor”. Najprije je Bošnjačka stranka odlučila da dâ svoj „suverenistički” doprinos borbi protiv nove vlasti. Ona je „desantski” ubacila u skupštinsku raspravu problem genocida u Srebrenici tražeći da se Skupština izjasni (putem deklaracije) o tom zločinu. Taj zahtjev je riješen u skladu s ranije usvojenom deklaracijom u Skupštini sa DPS većinom.
Dalja provjera Vlade i njenih članova na evroatlantskim vrijednostima s ciljem da se oslabi njena međunarodna pozicija usmjerana je ponovo na Srebrenicu. Vlada je usvojila saopštenje da prihvata presudu iz Haga o genocidu, kao i sve rezolucije sa međunarodnih adresa. Činilo se da je uklonjen svaki pokušaj slabljenja vladine pozicije. Međutim, opozicija nije mislila tako. Na red je došao ministar Leposavić. Da li kao ministar pravde, ljudskih i manjinskih prava osuđuje genocide u Srebrenici i prihvata li presudu Međunarodnog suda u Hagu?
Ministar nije želio da se „pokrije” zvaničnim stavovima Vlade, već je prihvatio slobodniji dijalog sa suprotnom stranom koja se nije libila da provocira i traži pukotine u njegovim stavovima. Kad je ministar dodirnuo i problem zločina nad Srbima, počev od Jasenovca, što se prećutkuje, do zločina koji su činili Bošnjaci i njihovi islamski ratnici za šta se, takođe, još uvijek ne sudi, kontrirano mu je da ne smijemo „tražiti ravnotežu zločina” jer se genocid ne može relativizovati stavljanjem na vagu sa nekim drugim zločinom. On je apsolutno iznad svih. Kako je srebrenički zločin stavljen u isti rang kao i zločin nad Jevrejima koji su počinili nacisti, EU je stala iza te presude. Ipak, naša javnost je zatečena činjenicom da se i kod nas politički predstavnici u državnim organima stavljaju na „politički poligraf” o Srebrenici i obavezuju se na neku vrstu zakletve o iskrenoj osudi tog zločina. Nismo li se mi, u Crnoj Gori, posredno preko ovog događaja iz ratne istorije BiH, umiješali u problem državnog uređenja BiH a koji se može predstaviti kao odnos Federacije BiH i Republike Srpske? Široko je poznat stav Bošnjaka (muslimana), a koji javno zastupa lider SDA Bakir Izetbegović, da je Republika Srpska „genocidna tvorevina” koja je stvorena preko genocida u Srebrenici. Ta istorijsko-politička veza ne može da postoji trajno, što zahtijeva reviziju Dejtonskog sporazuma. Srpska strana, naravno, odbija da opstanak svoje republike vezuje za zločin u Srebrenici, jer su okrivljeni za taj zločin adekvatno sankcionisani u Hagu. Oni takođe insistiraju da je neophodno raditi na pomirenju, a to se ne može ostvariti ako Bošnjaci i sudovi BiH ne priznaju zločine nad Srbima koji su i brojni, a ponegdje i genocidno obojeni. Nama, u Crnoj Gori, dovoljno je i naših istorijskih sporenja i etno-političkih svađa i vjerskih trvenja da ne „uvozimo” od naših susjeda.