Radojka Tmušić Stepanov na ”Akademskoj tribini” / -foto: s. ćetković
03/10/2021 u 14:00 h
Svetlana ĆetkovićSvetlana Ćetković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Radojka Tmušić Stepanov: Puškin je glavno sljeme moćne zgrade ruske književnosti

Neobična geometrija sudbine odredila je da su Srbi odgovorni za pojavu roda Puškina u Rusiji. Srpski prst sudbine na pojavu Puškina u Rusiji datira sa početka 18. vijeka, kazala je Radojka Tmušić Stepanov. Takođe, srpska istorija koju je pjesnik upoznao susrećući se sa brojnim Srbima doseljenim u prvoj polovini 18. vijka u Rusiju, uticali su na njegovu književnost.

Najupečatljivija figura među srpskim naseljenicima bio je grof Sava Vladislavić Raguzinski (1669-1738). Hercegovac rodom, čovjek od povjerenja Petra Velikog, iz Carigrada je s "Grkom Andrejem Vasiljevim", o čemu postoji pismo, poslato "tri mala Arapa", odnosno Etiopljanina, ruskom caru. To je predak, odnosno pradjeda Puškina, podsjetila je Tmušić Stepanov.

Značajnu ulogu u sudbini velikog ruskog pjesnika odigrao je i grof Mihailo Andrejevič Miloradovič, čuveni ruski general. Kada su u proljeće 1820. godine do cara stigle glasine o Puškinovim tajnim buntovničkim pjesmama protiv cara, Miloradovič ga je pozvao na saslušanje. Puškin ga je razoružao riječima da će on zapisati sve što misli i da nema što da krije. Miloradovič je na to oduševljeno uzviknuo: "E to je baš viteški". Sve to je uticalo da imperator ublaži srdzbu i pjesnika protjera na jug.

Upravo je taj put presudno uticao da se Puškin susretne sa srpskom istorijom, istakla je Tmušić Stepanov podsjećajući da je istoričar Čedomir Popov zabilježio da je Karađorđe izazvao veliki interes kod Puškina, koji je živio u Kišinjovu. Karađorđevoj najmlađoj kćerki Stamenki, Puškin je posvetio pjesmu "Karađorđevoj kćeri", a napiso je i "Pjesmu Georgiju Crnom". U Odesi se Puškin družio sa bogatim bankarom Jovanom Riznićem, a ostalo je mnogo tragova koji govore da je bio zaljubljen u njegovu mladu ženu Amaliju, kaže Tmušić Stepanov.

Na listovima rukopisa "Jevgenija Onjegina" crtao je lik Amalije Riznić. U stihovima samog romana pominje je u "Izvodima iz Onjeginovog putovanja". Puškin je Amaliji Riznić posvetio nekoliko romantičnih pjesama koje se nalaze u gotovo svim zbirkama njegove poezije – podsjeća ona.

Otac moderne ruske poezi je napisao pjesme o smrti Karađorđevog oca, o Milošu Obrenoviću, i to su najvažnije i najpoznatije pjesme u zbirci "Pjesme zapadnih Slovena" objavljene 1834. godine.

image

Interesovanje za veze oca moderne ruske literature i srpskog naroda

-foto: s.ćetković

U njegovoj biblioteci je nađeno 12 knjiga srpskih autora među kojima su Zaharije Orfelin i Vuk Karadzić, a imao je priliku da čuje stvarne činjenice iz usta srpskih sagovornika u Kišinjovu i Odesi.

– Puškin je glavno sljeme velike i moćne zgrade ruske književnosti. Njegov uticaj na srpsku literaturu je tako veliki da se slobodno može reći da je Puškin i danas sastavni dio srpske književnosti. Puškin je uticao na Gogoljevo stvaralaštvo, a Gogolj na Nušića. Sjetimo se samo Nušićevog "Sumnjivog lica'', koje je on sam nazvao ''Gogoljijada u dva čina'', misleći na komediju ''Revizor'' – napomenula je Radojka Tmušić Stepanov.

S.Ć.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
01. april 2025 07:21