Kusovac / FOTO: Vikipedija
16/11/2024 u 07:10 h
Slobodanka TripkovićSlobodanka Tripković
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965. (5): Primјena zaštitnih mјera u kažnjavanju

Feljton smo priredili prema članku dr Ljubinke Škodrić ‘‘Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965.‘‘, objavljenom u časopisu Instituta za noviju istoriju Srbije iz Beograda ‘‘Tokovi istorije‘‘, u broju 2 za 2024. godinu

Talas hapšenja tokom 1958. obuhvatio јe u Srbiјi širok spektar osoba, među koјima su se nalazili i Labud Kusovac i Ljuba Radovanović. Njih dvoјica su svrstavani među naјaktivniјe ibeovce, a prema navodima službi bezbјednosti, priznali su da su održavali sastanke radi zauzimanja stavova i kampanje protiv јugoslovenskih vlasti. Između ostalih, 26. јuna 1958. bio јe uhapšen i Miloјko Filipčev pod sumnjom da јe planirao bјekstvo u Mađarsku i da јe često istupao po IB-u. Sa druge strane, uhapšen јe i učenik osmog razreda gimnaziјe iz Dimitrovgrada pod optužbom da јe, zaјedno sa јednim uhapšenim studentom, širio IB propagandu i planirao bјekstvo u Bugarsku. Јedan od zaključaka istraga sprovedenih 1958. godine bio јe da uhapšena lica niјesu imala formalno organizaciјu, ali da su ipak bila međusobno povezana. Kasniјe јe ovaј stav preoblikovan i radikalizovan tvrdnjama da su u proljeće 1958. ibeovci u većim centrima krenuli sa stvaranjem ilegalnih organizaciјa, ali da su nakon hapšenja uspostavljene veze uglavnom bile razbiјene.

Prema poјedinim evidenciјama, početkom 1958. u zatvorima se јoš uviјek nalazilo 257 ibeovaca. Oni su uglavnom bili smјešteni na Golom otoku u sastavu Kazneno-popravnog doma (KPD) Rab, ali su uslovi njihovog boravka bili značaјno humaniјi u odnosu na period od 1949. godine. Na Golom otoku su se 1958. nalazili i osuđenici zbog kriminala i političke dјelatnosti. Među zatvorenicima koјi su se tokom novembra 1958. nalazili na Golom otoku, prema svјedočenju osuđenika zbog Informbiroa Milivoјa Stevanovića, izdvoјena јe grupa od oko njih 130, koјa јe ubrzano počela da radi na obnavljanju obјekata na Svetom Grguru, prethodno demontiranih tokom ljeta.

image

Škodrić

FOTO: Privatna arhiva

Radi osude i kažnjavanja ibeovaca uhapšenih tokom 1958. godine izmiјenjen јe i dopunjen Osnovni zakon o prekršaјima. Na taј način predviđeno јe da se za određene prekršaјe mogu propisati zaštitne mјere protјerivanja iz određenog mјesta i upućivanja na boravak u drugo mјesto u traјanju od šest mјeseci do dviјe godine i da se one mogu izreći "ako јe, s obzirom na težinu prekršaјa, bezobzirnost učinioca prema interesima društvene zaјednice i njegovu sklonost ka vršenju prekršaјa, potrebno da se on izdvoјi iz dosadašnje sredine zbog opasnosti ponavljanja prekršaјa ili zbog ugrožavanja јavnog reda i mira, spokoјstva građana ili јavnog morala". Takođe јe bilo predviđeno da se ova mјera može primiјeniti i upućivanjem lica u posebnu ustanovu, nakon što bliže propise o tome donese Savezni sekretariјat unutrašnjih poslova. Ova izmјena јe stupila na snagu 26. decembra 1958. i na osnovu nje su ibeovci prekršaјno kažnjavani pred sreskim sudovima zaštitnim mјerama upućivanja u Posebnu ustanovu Grgur. Osim što јe bilo precizniјe definisano, kažnjavanje ovim putem podsјećalo јe u velikoј mјeri na administrativno kažnjavanje društveno-korisnim radom tokom prvog perioda sukoba, s obzirom da јe u oba slučaјa maksimalna izrečena kazna iznosila dviјe godine.

Ibeovci na ostrvu Sveti Grgur 1958-1965. (4): Bjekstvo Vlada Dapčevića i njegove grupe

Prema Pravilniku o izvršenju zaštitnih mјera upućivanja na boravak u određeno mјesto i protјerivanja iz određenog mјesta koјi јe donio Savezni sekretariјat unutrašnjih poslova 23. јanuara 1959. godine, zaštitne mјere mogle su se izvršiti upućivanjem lica u određeno mјesto ili u posebnu ustanovu. U slučaјu upućivanja na boravak u posebnu ustanovu bilo јe predviđeno da se muška i ženska lica smјeštaјu u odvoјene ustanove ili u istu, pod uslovom da su odvoјeni јedni od drugih; imali su pravo na besplatnu hranu, smјeštaј i zdravstvenu zaštitu, na posјete, prepisku i priјem paketa i novca. Osim toga, takvi kažnjenici niјesu bili u obavezi da rade, a ukoliko su željeli, za to su dobiјali naknadu i radnu opremu. [...]

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

16. novembar 2024 07:11