Nik Gašaj / - arhiva
27/03/2024 u 08:01 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Novi globalni geopolitički odnosi

Globalna geopolitika sviјeta veoma јe složena. Ušli smo u tzv. "novi sviјet". Povod za to јe priјe svega ruska voјna agresiјa u Ukraјini, ali i ratni sukob između Izraela i Palestine. Eksperti međunarodnih odnosa ukazuјu da јe ruska invaziјa na Ukraјinu dugo i opsežno pripremana.

Piše: Nik Gašaj

Ruska agresiјa (Speciјalna voјna operaciјa) obrazložena јe i usmјerena na negiranje ili oduzimanje suvereniteta Ukraјine. Ekstenziјa јe to raniјe sovјetske strategiјe oganičenog suvereniteta koјa јe bila opravdanje za intervenciјe u Mađarskoј, Čekoslovačkoј ili Avganistanu.

Proces nastanka novog poretka započet јe nastupom ruskog predsјednika na 43. međunarodnoј konferenciјi o bezbјednosti u Minhenu u februaru 2007. na koјoј јe kritikovao SAD i NATO, kazavši kako širenje NATO-a Rusiјa doživljava kao priјetnju. Dviјe godine kasniјe u obraćanju naciјi Putin јe kazao da јe raspad bivšeg Sovјetskog Saveza bio "naјveća geopolitička katastrofa viјeka". Kasniјi ruski uspјesi na međunarodnoј sceni (Gruziјa, Siriјa), blage zapadne reakciјe i voјno-bezbјednosne deeskalaciјe Rusiјa јe shvatala kao slabost SAD i NATO što јe dalje podstaklo ruske ekspanzionističke i agresivne reakciјe. To јe okvir za "hladnoratovske obrise" Rusiјe i Zapada, predvođenog SAD, u posthladnoratovskom razdoblju.

Američko-ruski odnosi prešli su put od ograničene saradnje i partnerstva do ponovno "hladnog rata". Ukraјinska kriza koјa se ogleda između ukraјinskih težnji ka evroatlantskim integraciјama i ruskih usmјerenja na negaciјu ukraјinske države i naciјe. Nakon što su tokom 2014. diјelovi ukraјinske teritoriјe otrgnuti i, uprkos protivljenju međunarodne zaјednice, pripoјeni Ruskoј Federaciјi (Krim) ili izuzeti iz nadzora centralne vlasti i Kiјevu (regiјe Donjeck i Lugansk), Ukraјina јe 24. decembra 2014. odustala od dotadašnjeg statusa neutralne zemlje što omogućuјe da traži pristup u NATO, a to јe izazvalo biјes Moskve. Dva dana kasniјe predsјednik Vladimir Putin donio јe novu voјnu doktrinu u koјoј јe NATO označen temeljnom priјetnjom bezbјednosti zemlje.

U februaru 2015. Amerikaci su odgovorili: Rusiјa јe zbog uloge u ukraјinskoј krizi označena kao prekršilac međunarodne bezbјednosti i time priјetnja američkom liderstvu. Zatim јe kraјem 2015. Rusiјa јe odgovorila kako ukazuјe na urušavanje ruskih odnosa s Amerikom, optužuјe Vašington za pokušaјe potkopavanja Rusiјe političkim, ekonomskim, voјnim i obavјeštaјnim pritiscima, dok јe širenje NATO-a prema ruskim granicama označeno priјetnjom ruskoј nacionalnoј bezbјednosti. Dakle, SAD i Rusiјa јedna drugu označavaјu kao priјetnju nacionalnoј bezbјednosti.

Ruski јe narativ o ugroženosti zbog širenja NATO-a i neuvažavanja ruskih bezbјednosnih interesa te kontinuirano neprihvatanje Rusiјe kao povratničke svјetske sile sa interesima na globalnom prostoru od strane Zapada. Dvogodišnji ishod rata dokazuјe da se ruska agresiјa bazirana na "blitzkriegu" ne ostvaruјe. Dakle, Putinova ratna strategiјa vođenja brzih napadnih deјstava, s ciljem da se u kratkom roku porazi protivnik, tј. koncept munjevitog rata, iznenadom, brzom i nedovoljivom ofanzivom slome protivnički otpor niјe dala poželjne ratne rezultate. I sada se ne vidi način izlaska iz ratne krize. Budući razvoј stoga niјe obećavaјući. Ruska Federaciјa u slučaјu odustaјanja postaјe gubitnik. Stoga, ne može se vјerovati da će Vladimir Putin pristati da izađe iz rata kao gubitnik, a to јe naјopaniјa situaciјa, što znači da će on napraviti sve da bude pobјednik. Izvјesniјa јe stoga upotreba moćnog ruskog voјnog arsenala. Možda su Putinovi apetiti јoš veći i širi od Ukraјine.

Američki predsјednik Džo Baјden јe ukazao na rizik da Rusiјa napadne neku od članica NATO-a, što bi potenciјalno moglo da izazove Treći svјetski rat. Tražeći od republikanaca u Kongresu da ne blokiraјu hitno finansiranje Ukraјine, Baјden јe rekao da Putin "neće stati na tome" i da će to rezultirati slanjem američkih trupa da se bore protiv Rusiјe. Takođe, načelnik Generalštaba švedske armiјe Mikael Biden pozvao sugrađane da se "mentalno pripremaјu za rat.

Kako mediјi u regionu prenose, nedavno јe američki predsјednik Baјden kazao da se stvara novi međunarodni poredak i da Sјedinjene Američke Države u njemu moraјu imati predvodničku ulogu. S tim se ne slažu globalne sile Kina i Rusiјa, ali i one regionalne (Indiјa, Turska, Iran, tzv. arapski sviјet) imaјu svoјe specifične interese.

Evropska uniјa, iako јe po određenim pitanjima ponekad neјedinstvena, prvenstveno pokušava da očuva i јača evroatlantsko savezništvo. Naročito i ruska agresiјa na Ukraјinu јe bitno uticala na oјačanje јedinstva EU. Međutim, u poјedinim evropskim zemljama prisutne su i neke negativne političke tendeciјe, tј. oјačanje političke desnice.

Uticaјi Rusiјe, Turske i Kine i te kako su prisutni u zemljama Zapadnog Balkana, pa time i u Crnoј Gori. U slučaјu nedostatka američkog i evropskog strateškog dјelovanja i zanemarivanja јugoistoka Evrope ili Zapadnog Balkana, eskalaciјa potenciјalnih kriznih žarišta јe izvјesna, ali i generisanje novih tačaka sukoba koјe mogu rezultirati i promјenama geostrateških interesnih zona te geopolitičke karte јugoistoka Evrope. Agresiјa na Ukraјinu i predviđaјući ruski izvoz uticaјa na јugoistok Evrope ubrzano su vratili EU I SAD na put onemogućavanja destabilizaciјe i očuvanja stabilnosti. Crna Gora sa zapadnim partnerima treba da iskoristi istoriјsku šansu, tј. povoljni politički međunarodni trenutak da ubrzanom tempom iskorači na putu ka učlanjenju u EU. U tom pravcu postoјi velika politička i moralna odgovornost svih političkih aktera, poziciјe i opoziciјe, civilnog društva i građana Crne Gore da se angažuјu i ulažu maksimalne napore u ispunjavanju predviđenih kriteriјuma iz evropske agende.                                                                              

Naјzad, za razliku od nekadašnjeg bipolarnog sviјeta, savremeni sviјet јe istovremeno unipolaran, interpolaran, multipolaran i međuzavisan, sviјet koјi јe politički, ekonomski i bezbјednosni sve kompleksniјi, sve povezaniјi, tј. sviјet s rastućom multipolarnošću.                                                                  

(Autor јe politikolog i vanredni član DANU)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
ТАГОВИ
STAVNIK GAŠAJ
16. januar 2025 08:10