Branislav Radulović / Privatna arhiva
17/06/2024 u 16:19 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Radulović: Dok se traga za ljevicom u Crnoj Gori, gužva na desnici

Neophodnost napuštanja stare polarizacije stranaka, nastale u predreferendumskom periodu, dodatno potvrđuje činjenica da je sada preko 75 odsto građana podržava EU integracije, preko 67 odsto crnogorsku suverenost, a preko 55 odsto članstvo u NATO-u

Piše: prof. dr Branislav Radulović

Očekivano dobijanje pozitivnog IBAR-a, tako potrebnog da Crna Gora uhvati novi "evropski talas", biće poput položenog kolokvijuma, koji je samo kvalifikacija za mnogo zahtjevniji završni ispit.

Stoga tek slijedi ozbiljan rad na ispunjavanju kriterijuma za pregovaračka poglavlja 23 i 24, u cilju izgradnje crnogorskog društva zasnovanog na vladavini prava i institucionalnoj i funkcionalnoj demokratiji.

Međutim, da bi se crnogorsko društvo suštinski izgradilo na temeljima evropskih vrijednosti i da bi Crna Gora ostvarila zahtijevnu "Agendu 2028", potrebno je da dođe i do ozbiljnije promjene obrasca funkcionisanja postojećeg političkog sistema.

Ukoliko imaju stvarnu namjeru da budu dio novog EU kluba, crnogorske političke partije morale bi izaći iz devastiranog klišea koji je nastao devedesetih godina, da stranke primarno utvrđuju politiku "kolektivnih i ličnih identiteta", i, umjesto toga, oslobođene od nacionalizma, bilo bi dobro da se programski (vrednosno) profilišu po uzoru na modernu evropsku ljevicu ili desnicu.

Pregrupisavanje na ljevicu i desnicu po uzoru na većinu zapadnih demokratija potrebno je tim prije što bi istrajavanje na "nacionalnoj ugroženosti i ispravljanju istorijskih nepravdi" neminovno vodilo ka etnofederalizaciji Crne Gore (po uzoru na BiH) i ozbiljnom ugrožavanju ustavno definisanog građanskog koncepta države.

Neophodnost napuštanja stare "polarizacije" stranaka, nastale u predreferendumskom periodu, dodatno potvrđuje činjenica da sada preko 75 odsto građana podržava EU integracije, preko 67 odsto crnogorsku suverenost, a preko 55 odsto članstvo u NATO-u. Nova generacija birača sada više traži stranke koje se bave resornim politikama i rješavaju, a ne stvaraju probleme.

Trenutno u Crnoj Gori onaj dio subjekata koji bi se mogao nazvati "nacionalna, konzervativna desnica" ima pozicionu prednost i jasno liderstvo, sa isto tako jasnom projekcijom ciljeva u politikama "identiteta", sa uzorom u vladavini srbijanskog i ruskog predsjednika i podršku klera.

Polje "desnice" pokušavaju da zauzmu i "miks" stranke koje u kampanju uđu s lijevog polja (ravnomjernija distribucija nacionalnog bogatstva, povećanje zarada i penzija ...) a završe desno ili u savezu sa "desnima", sa pozivima za rušenje spomenika, izmjenama politike državljanstva i predlaganjem vrlo upitnih deklaracija.

I dok na takvoj "desnici", pomalo konfuznoj, jer među njima ima i partija sa prefiksom socijalistička (?), vlada gužva i nadgornjavanje ko je veći zaštitnik "petrovićevske Crne Gore" i ko će prije srušiti spomenik tim istim Petrovićima na Lovćenu i Podgorici, na drugoj strani je anemična, dezorijentisana "ljevica", bez jasnog liderstva i viđenja svoje buduće pozicije.

Ta "ljevica", i pored vidne prednosti u zalaganju za građansko i multietničko društvo, sekularizam, jasne evropske i državotvorne profilacije i nespornog antifašizma, izgubila je bitku upravo "na lijevoj strani terena".

Birači je dovoljno ne prepoznaju kao predvodnika politike socijalne pravde, zaštitnika od urbanističkog haosa, boraca za zdravu životnu sredinu ili unapređenje medicinskih usluga i kapaciteta.

Profil bez profila

Pored oslobađanja od starih stereotipa, programskom (vrednosnom) profilacijom bila bi eliminisana ideološka konfuzija da stranka sa prefiksom socijalistička, kao ranije, vodi desnu "neoliberalnu ekonomsku politiku", niti da kao sada, stranke desnice sprovode (populistički) koncept socijalne pravde kroz budžetska davanja bez jasne strategije i efekata.

Stranke još uvijek, kako one sa dužim trajanjem, tako i novonastale, bježe od programske profilacije jer bi morale u izbornom periodu jasnije dati odgovore na čitav set pitanja kao što je npr. budući način funkcionisanja Fonda PIO ili kako vide politiku zapošljavanja i zarada u javnom sektoru. One još uvijek uglavnom idu na "efekat sačme", ciljajući širi dijapazon birača i oportunitet stavljaju ispred ideološkog i programskog profila i tako smanjuju svoju odgovornost, a političku vještinu svode uglavnom na dobar "koalicioni kapacitet".

Koliko je to na duže staze neodrživo pokazuju primjeri iz regiona, gdje Makedonija ili npr. Hrvatska odavno već imaju svoje profilisane lijeve i desne političke polove i njihovu cikličnu smjenjivost, čime su podigle konkurentnost na političkom tržištu i omogućile tzv. čist izbor.

Kao da je zaboravila da su crnogorski antifašisti, čije tekovine baštini, uspješno integrisali borbu za socijalnu pravdu i nacionalnu emancipaciju.

Na narednim (lokalnim i državnim) izborima zasigurno neće doći do većih pomjeranja na krajnjim polovima, koji su isuviše tradicionalno "zamrznuti".

Težište "bitke" biće u nedefinisanom "centru", u kojem tradicionalno svoju šansu traže manje stranke sa tzv. ucjenjivačkim kapacitetom i uglavnom bez ideološke matrice.

U trenutnoj konstelaciji snaga, "desnica" ima prednost i kontroliše igru stalnim nametanjem pitanja identiteta (državljanstvo, ustavne promjene, deklaracije), ali ljevica ima nepokriven i neiskorišćen prostor u oblasti obrazovanja, socijalne politike, zdravstva, javnih finansija itd., u koji mora da jasnije i hrabrije uđe, kao odgovor na (destruktivnu) politiku desnice.

U utakmici gdje bi se "polovi" programski jasno identifikovali, ne bi bilo previše mjesta za igrače "trećeg puta", koji su, od PzP-a i Pozitivne do aktuelnih novih subjekata, ranije iskoristili zasićenost starim igračima i potrebu za promjenom, ali su uzleti ovih stranaka "kometa" bili munjeviti kao i njihov sunovrat.

Takođe, vrijedi primijetiti da postojeća kohabitacija dvojice predsjednika (države i Vlade) gura ka njihovoj neminovnoj jasnijoj vrednosnoj profilaciji, gdje ostaje da se vidi ko će od njih dvojice završiti u zagrljaju desnice, a ko će odlučiti da se okrene ka (evropskoj) ljevici.

Stoga, što prije budu izbori (čistilište) to će građani Crne Gore imati jasniju ponudu, a onda – Voh populi, voh Dei.

Milatović: Poruke ohrabrujuće, mislim da ćemo dobiti pozitivan IBAR

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Bedaj boze oni su gori od DPS sacuvaj me boze ovaj narod je puka skroz MOJA FAMILIJA NIKAD GLAS NJIMA A IMA NAS1232 BOZE spasi CG Dje je Srbin Bato Cerovic fukso jedna
Vise kradete I blejite od DPS nikad za Mila a sad zalim fuj

MARTA
This comment was minimized by the moderator on the site

A što bi reka Ludi Medo da nako pita?

Isidor
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
01. april 2025 12:21