
Piše: Borivoje Ćetković
I režim u Srbiji i srpska dijaspora u Americi otvoreno su navijali za Trampa i s pravom očekuju da će nova administracija u Bijeloj kući promijeniti odnos prema Srbiji, imati više razumijevanja za naša probleme nastale terorom nad Srbima na Kosmetu, koji, u ne mnogo boljim uslovima od palestinskih izbjeglica, opstaju na svojim vjekovnim ognjištima. I baš u trenutku dok je voditelj euforično govorio o Trampovoj i ulozi njegove elite, emisija je prekinuta: kao grom iz vedra neba saopštena je vijest da će Amerika uvesti sankcije Naftnoj industriji Srbije (NIS-u), koja je u većinskom ruskom vlasništvu (Gasprom njeft 50 odsto i Gasprom 6, 15 odsto). Vučić je zanijemio nakon vijesti koju je čuo, a na konstataciju voditelja da li se odluka američke Bajdenove administracije može promijeniti, odgovorio je da je izdržao i dosadašnje pritiske i nije uvodio sankcije, a uostalom obećao je Putinu da će prisustvovati u Moskvi jubileju povodom 80. godišnjice pobjede nad nacizmom.
Gostujući na RTS-u, odgovarajući na pitanje da li bi uvođenje sankcija Moskvi bilo rešenje Vučić je rekao: "Nijesam spreman u ovom trenutku da uopšte razgovaramo o potencijalnim sankcijama Moskvi…Pokušaćemo da razgovaramo sa Amerikancima, a razgovori će biti vođeni i sa Rusima", rekao je Vučić. Tražiće od Rusa da otkupe njihovih 7 odsto vlasništva, ako oni pristanu.
Istina, to je priznao i sam Vučić u razgovoru sa (sada bivšim) kancelarom Šolcom: Srbija je za vrijeme njegovog upravljanja "zaorala" duboku prozapadnu "brazdu"(izvorno značenje termina: dio tla koji se pri oranju prevrće) – trgovinska razmjena sa Njemačkom ove godine će preći 10,5 milijardi eura. I što je bitnije, preko 80.000 ljudi u Srbiji radi u njemačkim kompanijama.
Međutim, ta ista Njemačka, kao privredno najjači poslušnik Amerike otvoreno je poručila Vučiću: Uskladite svoju spoljnu politiku sa našom, evropskom (uvedite sankcije Rusiji) i priznajte Kosovo kao suverenu državu i primamo vas u EU. Dakle, cijena koja treba da se plati za ovakvo "oranje u zapadnoj brazdi", neprihvatljiva je za jednu zemlju koja drži do svog suvereniteta, slobode odlučivanja i nacionalnog dostojanstva. U vrijeme velikih protesta (povodom tragedije u Novom Sadu), održanih širom Srbije, izvjesni advokat Čedomir Stojković, poznati NATO lobista, ideolog Đilasove stranke, na društvenoj mreži Iks obavijestio javnost da je upravo on lično poslao pismo 2022. godine američkim vlastima tražeći da se uvedu sankcije NIS-u. Stojković je govorio o "političkom uticaju Gasprom NIS-a na javno mnjenje i političkom diskursu Srbije, kao i na bezbjednost regiona", zalažući se za raskid ugovora sa Ruskom Federacijom i izbacivanje Gasproma iz Srbije. Dakle, Stojković može da priziva Ameriku, a Gasprom treba otjerati. Zapad, odnosno američki imperijalizam i njegovi evropski poslušnici ponašaju se tako kao da imaju istorijsko pravo da preuređuju balkanske prostore po mjeri svojih zavojevačkih interesa – vraćaju nas u daleku prošlost u vrijeme održavanja Berlinskog kongresa 1878. godine.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar