13/02/2025 u 07:34 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Izručenje Slobodana Miloševića Haškom tribunalu 28. juna 2001. (1): Generalštab odbio da zaštiti Miloševića

Feljton smo priredili prema knjizi dr Bojana B. Dimitrijevića ‘‘Od JNA do srpske vojske: srpska vojna iskušenja na kraju 20. veka‘‘, čiji je izdavač Institut za savremenu istoriju iz Beograda, a saizdavač beogradski Medija centar ‘‘Odbrana‘‘

Odluka o izručenju Haškom tribunalu Slobodana Miloševića, bivšeg predsjednika Savezne Republike Jugoslavije i bivšeg predsjednika Republike Srbije, stvorila je u javnosti brojna oprečna mišljenja koja ni predstojeće vrijeme neće promijeniti. I o samom postupku izručenja, kada je dugo godina politički najmoćniji čovjek jugoslovenskih prostora, iz policijkog helikoptera posljedni put vidio Beograd, postoje različite verzije. U mnoštvu njih, najautentičnija verzija je ona koju nam je prezentovao poznati srpski istoričar dr Bojan B. Dimitrijević, naučni savjetnik i aktuelni zamjenik direktora Instituta za savremenu istoriju iz Beograda. Nalazimo je u njegovoj knjizi"Od JNA do srpske vojske: srpska vojna iskušenja na kraju 20. vijeka", koju je kao izdavač objavio navedeni Institut, dok joj je saizdavač Medija centar "Odbrana", takođe iz Beograda.

Upravo opis tog događaja, kroz integralno prenošenje priloga "Izručenje Slobodana Miloševića Haškom tribunalu 28. juna 2001", iz navedene knjige dr Bojana B. Dimitrijevića, biće i sadržaj našeg feljtona. Dimitrijevićevu knjigu koristimo uz njegovo odobrenje, a da bi se bolje shvatio Miloševićev transefer u Hag, prenijećemo iz ove knjige i kratke fragmente o tome kako je preko noći "vojni vrh promijenio stranu i prihvatio nove vlasti".

Dr Bojan B. Dimitrijević rođen je 1968. godine u Beogradu. Diplomirao je 1994. godine, a magistrirao 1997. godine na beogradskom Filozofskom fakultetu. Takođe je magistrirao na Srednjoevropskom univerzitetu u Budimpešti. Doktorirao je na novosadskom univerzitetu 2004. godine, a završio je i visoki kurs reforme sistema bezbjednosti na Univerzitetu u Bradfordu 2006. Objavio je samostalno ili u koautorstvu oko 80 monografija i preko 140 naučnih radova iz savremene vojne istorije ovog prostora. U periodu 2003–2012. godine bio je: savjetnik ministra odbrane, savjetnik ministra spoljnih poslova za NATO, savjetnik predsjednika Republike Srbije za odbranu/vojna pitanja, kao i pomoćnik ministra odbrane za ljudske resurse i odbornik Skupštine grada Beograda. Kao što smo već kazali, u zvanju naučnog savjetnika, zamjenik je direktora Instituta za savremenu istoriju u Beogradu.

Druga vladavina kneza Mihaila Obrenovića - Srbija u vrtlogu evropske politike (10): Oslabljeni ruski uticaj u Carigradu

                                                       ***

Sama činjenica da je vojni vrh u toku 5. oktobra odbio da se uključi u događaje i interveniše na strani dotadašnjeg predsjednika SRJ Slobodana Miloševića, značila je da je otvoren put prihvatanju novoizabranog predsjednika SRJ Vojislava Koštunice.

Ubrzo, 11. oktobra, kada se postepeno stišavala tenzija sa snagama JSO RDB-a Srbije, predsjednik Koštunica dolazi na kolegijum u Generalštab VJ. Pored Koštunice, koga prate njegov šef kabineta Jeftić i načelnik vojnog kabineta general-pukovnik Šušić, prisutni su i savezni ministar odbrane general-pukovnik Dragoljub Ojdanić, načelnik GŠ VJ general Nebojša Pavković sa svojim proširenim kolegijumom u kojem su komandanti sve tri armije, mornarice i vazduhoplovstva. Indirektno saznajemo iz referisanja tog dana, pa i obraćanja predsjednika Koštunice, da se general Pavković sa njim susreće"skoro svakodnevno", a da je to bio već drugi susret sa kolegijumom Generalštaba Vojske Jugoslavije.

Pavković je inače bio medijator sastanka između "starog" i "novog" predsjednika SRJ Miloševića i Koštunice 6. oktobra uveče i jedini svjedok tog sastanka u Miloševićevoj rezidenciji, do koje je vozilima iz Palate federacije dovezao Vojislava Koštunicu. Nešto kasnije Milošević se obratio preko jednog TV kanala i priznao pobjedu novog predsjednika. Sjutradan Koštunica polaže svečanu zakletvu. Novi predsjednik je i formalno imenovan. U tom trenutku, on pod svojim realnom komandom ima samo Vojsku Jugoslavije. […]

Generalštab se tako jednoglasno svrstao uz novog predsjednika SR Jugoslavije Vojislava Koštunicu.

 

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Najlakse se izdaje u Srbiji, tesko rec za bracu al istinito. Izda Kum Karadjordja, izdase Obrenovice, izdase Karadjordjevice, izdaše kralja i otadžbinu, izdase sloba, izdase djindjica...
I uvijek su tu "mladi i neiskusni" da preuzmu uzde...

Bjelopavlić
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог

Izdvojeno

27. mart 2025 11:50