
"U Rimu je umro Stojan Vujičić. Sa njegovom ličnošću biće pokopano čitavo razdoblje naše istorije. Za dugi niz godina predstavljao je za nas, koji su po raznim osnovama pristizali Srbima u Mađarskoj, ključnu, gotovo jedinu ličnost sa kojom se moglo razgovarati kao sa znalcem istorije Srba u Ugarskoj. Doživljavao sam ga kao posljednjeg od svog roda. On je te uloge bio svjestan, nosio ju je sa šarmom i stilom čovjeka koji zaključuje jedno razdoblje srpske sudbine u rasejanju". Ovo je dio riječi iz dnevnika akademika Dejana Medakovića, od 12. februara 2002. godine, posvećenih Stojanu D. Vujičiću, o kome je neprevaziđeni srpski i jugoslovenski biograf, novinar i pisac, Radovan Popović, napisao zanimljivu knjigu "Poslednji barokni Srbin: Stojan D. Vujičić – njim samim". Knjigu je 2021. godine objavila Matica srpska iz Novog Sada, a uz njeno odobrenje i saglasnost autora, u ovom feljtonu, osvijetlićemo ličnost i djelo ovog znamenitog stvaraoca, "bez kojeg se istorija srpsko-mađarskih veza ne može ni zamisliti..." Fotografije koje ćemo koristiti, kako je naveo i autor Radovan Popović, pripadaju privatnoj arhivi Marijete Vujičić, a sadržane su u ovoj njegovoj knjizi.
Pored Vujičića, Radovan Popović je portretisao veliki broj znamenitih srpskih i jugoslovenskih pisaca, objavivši tako preko dvadeset biografskih knjiga. Rođen je 1938. godine u selu Dub, kod Bajine Bašte. Gimnaziju je završio u Užicu, a književnost je studirao u Beogradu. Bio je dugogodišnji urednik kulturnog dodatka "Politike". Za knjigu "Život Meše Selimovića", nagrađen je 1988. godine Oktobarskom nagradom grada Beograda za književnost, a dobitnik je još mnogih značajnih nagrada i priznanja. Član je srpskog PEN kluba i član upravnih odbora Zadužbine Ivo Andrić, Zadužbine Desanka Maksimović i uprave Fondacije Vasko Popa.
***
Sve je izgledalo toržestveno! U srcu Pešte u porti stare srpske Crkve Svetog Georgija, događala se srpska svadba, a oko porte se okupio čitav kvart prestonice da vidi taj spektakl – veselje je priredio prota Dušan Vujičić. On ženi mlađeg sina Stojana, a djever, njegov stariji brat Tihomir, čuven u cijeloj mađarskoj državi kao kompozitor i etnomuzikolog, uveo je mladu u crkvu – bila je prepuna, nije bilo lako mladencima probiti se kroz svjetinu.
Mladenci su ushićeni. "Dušice" – tako jedno drugo oslovljavaju. Stojan je svoju izabranicu Marijetu Vener uočio na fakultetu u Pešti, na slavističkoj katedri, u takozvanoj "maloj biblioteci", pa se o njoj raspitivao kod profesora. Dogodila se ljubav na prvi pogled... Marijeta će upoznati Stojanove roditelje, ali i svoje sa svojim izabranikom – dopao im se. I porodice su se upoznale, a prosac je već imao namještenje. Bavio se ozbiljnim poslom – istraživao je mađarsko-jugoslovenske kulturne veze u prošlosti, znao mnoga znanja zapretana u vjekovima... Studije književnosti završio je 1958. godine na Filozofskom fakultetu (srpskohrvatski i bugarski jezik), a već naredne 1959. godine postao je pripravnik u Književno-istorijskom institutu Mađarske akademije nauka; ubrzo će biti odstranjen zbog učešća u revoluciji 1956. godine, a 1963. godine postaće saradnik Pozorišnog instituta.
Bio je lijep sunčan dan 7. avgusta 1966. godine. Stojan je svojim šarmom, kulturom i uopšte ponašanjem osvojio, opet na prvi pogled, Marijetine roditelje. O velikim praznicima, ili nedjeljom, izvodio bi ih sa svojom izabranicom u pozorište "Madach", gdje se prikazivala veoma gledana Krležina drama "U agoniji", u prevodu na mađarski jezik Stojanovom i Zoltana Čuke; ili su išli u operu, na koncerte, pa na večeru kod protinice i prote; majka Nevenka i otac Dušan tako su bolje upoznavali buduće prijatelje. Brzo su se sprijateljili.
PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ
(NASTAVIĆE SE)
MIŠLjENjA OBJAVLjENA U TEKSTOVIMA AUTORA NISU NUŽNO I STAVOVI REDAKCIJE „DANA”
Коментари (0)
Оставите свој коментар