06/12/2024 u 06:56 h
Gordana BojanićGordana Bojanić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Vardarska banovina 1929-1941. (5): Značaj vazdušnog puka u Skoplju

Feljton smo priredili prema knjizi dr Vladana Jovanovića ‘‘Vardarska banovina 1929-1941.‘‘, koju je objavio Institut za noviju istoriju Srbije iz Beograda

Jedan od presudnih faktora zaštite državnog autoriteta u pokrajini, ali i bitan činilac i generator njene modernizacije bila je jugoslovenska vojska. Skoplje je bilo sjedište "kaznitelne komande", kako je Treća armijska oblast doživljavana među samim oficirima. Po južnoj pokrajini je bilo raspoređeno dvanaest pješadijskih i nekoliko artiljerijskih pukova, dok je u Skoplju djelovao vazdušni puk čiji su avioni izvodili bombarderske akcije na albanskoj granici i vršili značajno psihološko dejstvo nadlijetajući nemirna naselja i nepristupačna skrovišta kačačkih bandi. Uvidjevši značaj tog roda vojske država je od 1926. ulagala ogromne svote novca u izgradnju skopskog aerodroma, dok je prisustvo Granične trupe bilo posljedica uzavrelog stanja u graničnim pojasevima i anarhije u zonama djelovanja kačaka i komita. Od 1922. ozakonjeno je postojanje dvadeset "letećih odreda", za čije su opremanje oružjem i hranom bile zadužene komande svih pet armijskih oblasti, a na gonjenju komita u graničnim pojasevima bile su angažovane"okružničke potere" i tzv. narodna milicija u bregalničkom kraju. Pored toga što je viđena kao pokrovitelj paramilitarnih grupa, vojsci je zamjerano na neracionalnom trošenju novca: po mjestima Južne Srbije nicali su velelepni oficirski domovi, kasarne, bolnice i barutane, što je činilo jak kontrast sa bijednom okolinom.

Pravosudni sistem na jugu je otežano funkcionisao prvenstveno zbog obaveze Apelacionog suda u Skoplju da opslužuje čitavu pokrajinu. Nedostatak saobraćajnih komunikacija između udaljenih područja i skopskog suda, kome su po sili zakona morala gravitirati, komplikovao je poslove zainteresovanih strana, ali i usporavao čitav sistem pravosuđa. Nedostatak djelovođa i pisara u prvostepenim i opštinskim sudovima doveo je do zapošljavanja velikog broja nekvalifikovanog osoblja, koje je svoju nedovoljnu pismenost moglo nadomjestiti makar sopstvenim poštenjem. U pokrajini su radili šerijatski sudovi za muslimane, građanski sudovi za Jevreje, a u neprekidnom porastu je bio i broj nadriadvokata koji su otvarali kancelarije mimo zakona.

Vardarska banovina 1929-1941. (4): Poraz srpske politike u Južnoj Srbiji

Kazneni zavod u Skoplju i zatvorske ustanove su vodili nekvalifikovani upravnici sa jakim rodbinskim i političkim vezama, pa ne čudi veliki broj mahinacija: zloupotrebljavana je radna snaga osuđenika za privatne potrebe, a prihodi iz skopskog zatvora nijesu ni ulazili u budžet kao što je bio slučaj u drugim krajevima zemlje. Činjenica da je svega deseti dio svih osuđenika Južne Srbije bio u skopskom zatvoru (koji je imao višestruko najveći kapacitet) tjera na zaključak da su udaljenija i zabačenija mjesta radila i preko svojih mogućnosti.

Prema ostvarenim prihodima od prireza, taksi i trošarina oblasni i sreski budžeti Južne Srbije su daleko zaostajali iza drugih jugoslovenskih pokrajina. Prikupljena sredstva su prevashodno trošena za izgradnju putne mreže i zgrada, prosvećivanje, administrativno osoblje i poljoprivredu. Sprečavanjem krijumčarenja i finansijskih malverzacija bavili su se naoružani činovnici finansijske kontrole, dok je tzv. finansijska straža postavljala zasjede i obavljala obilaznu službu na granici. Međutim, slobodno tumačenje propisa i uvođenje nekih specijalnih nameta djelovali su još depresivnije na ionako siromašno stanovništvo. Po osnivanju Skopske trgovačko-industrijske komore 1921. uveden je i opšti porez na promet (1- 2 odsto) od koga se komora izdržavala. Razvoj ekonomije stimulisan je školovanjem privrednog podmlatka na skopskoj i bitoljskoj trgovačkoj akademiji, dok se Ministarstvo poljoprivrede više bavilo manifestacijama paradnog karaktera, kakve su bile izložbe i sajmovi. Istina, do 1927. je obnovljeno više desetina opštinskih, sreskih i državnih loznih i voćnih rasadnika, osnivane su ogledne i kontrolne stanice, agrobotanički odsjeci i poljoprivredne škole, dok je ideja zadrugarstva popularizovana putem kurseva u Beogradu koje su pohađali mladići sa juga.

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (3)

This comment was minimized by the moderator on the site

jeki ti bilo stid ili sram jer si znao da si zajedno sa milom lopovom pokrao izbore .u tom lopovluku ste upisivali mrtvu djecu i mrtb=ve ljude. bogu ces platiti i ti i onaj rastocki lopov

djuroperovic
This comment was minimized by the moderator on the site

To je bio udar serotonina - hormona sreće, posle pada istog mozak se vraća na stare naučene okvire ponašanja bez mnogo promišljanja. Čista biološka prirodna stvar, bez osude šta je bilo okidač tog osjećaja sreće i nepodnošljive lakoće...

To je bio udar serotonina - hormona sreće, posle pada istog mozak se vraća na stare naučene okvire ponašanja bez mnogo promišljanja. Čista biološka prirodna stvar, bez osude šta je bilo okidač tog osjećaja sreće i nepodnošljive lakoće postojanja. Istorijske nepravde se ne mogu nikada ispraviti, mogu se premostiti, posle 100 ili 200 godina, to je opet zato što je prirodno pamtiti šta je bilo, ukoliko se ne upotrebi tehnika ispiranja kolektivnog sjećanja ili kolektivnog uništenja. Zato i služi pisana riječ na papiru, a ne na internetu, zato mudri ljudi uvijek čitaju istražuju i čitaju iznova stare stvari a oni zatucani i polupismeni daju sebi vremena i prostora da budu medijski spinovani i na kraju izmanipulisani.

Učitaj više
Jelena Jelena
This comment was minimized by the moderator on the site

Svi ste vi bili Milove podguzne muve
Nebitan bio nebitan ostao
Upamcen da je pišao po svojim korijenima

zindobre
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

01. april 2025 09:10