27/01/2023 u 13:10 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Kadići od Bovana do naših dana (11): Počeci osvete Todora Kadića

Feljton je priređen prema knjizi "Kadići od Bovana do naših dana" Milana Stojovića i Milorada – Dudija Kadića, koju su, uz blagoslov blaženopočivšeg mitropolita Amfilohija, izdali Matica srpska – Društvo članova u Crnoj Gori i Fondacija "Bratstvo Kadić" Danilovgrad

Osvetoljubivom i na zlo brzom knjazu Danilu nije bilo dovoljno to što je Bjelopavliće pregazio s vojskom, što je popalio kuće i pobio ljude, što je Boškoviće, na čelu s popom Ristom, prisilio da spas potraže pod turskim skutom, što je toliko zla učinio svojoj sestri i zetu, već je potom počeo da vreba i traga za svima koji su onog dana pod Ostrogom stali uz popa Rista i digli glas zbog sramote koju su knjaz i njegova svita nanijeli Bjelopavlićima. Preko žbira i špijuna je provjeravao pojedine sumnjive ljude koji su na neki način uspjeli da izmaknu njegovom nemilosrđu u prvom naletu.

Među prvima se na spisku za odstrel našao i pop Puniša Pavićević, kapetanski pisar u kapetaniji na Prentinoj glavici, odnosno u Martinićima, a zet Todora Kadića. Knjaz Danilo je za kapetana bio postavio Toka Nikina Šaranovića, uglednog plemenika i velikog junaka, ali nepismenog.

Premalo je sigurnih i preciznih podataka šta se potom događalo i kakvim su stradanjima bili izloženi Todor i njegov zet Puniša. Zna se, međutim, da su se nedugo poslije bjekstva, nekako, preko Podgorice i Skadra, obreli u Carigradu. Todorova žena i dvoje muške djece su protjerani iz Crne Gore, a sestra Danica Vilajeta je odvedena na Cetinje. Knjazu Danilu je, izgleda, bilo malo što ju je obrukao i obeščastio one noći u Ostrogu, već je želio još neko vrijeme da uživa u njenoj ljepoti. Po nekim podacima, on je držao u svojim odajama oko dva mjeseca, a onda je preudao za jednog Martinovića, šuru vojvode Mirka

Jednoga dana Puniša otvori pismo od Gospodara upućeno Toku i ima šta vidjeti: pročita svoju smrtnu presudu. Međutim, snađe se i na brzu ruku metne pismo za silav i besprimjetno se iskrade između okupljenog naroda, pa pravo u Spuž. Tamo je zatekao i svoga šuru Todora, koji je napustio službu na Cetinju i ispričao mu da je dobio zadatak da ga ubije i zato je prebjegao Turcima.

Po pričanju Miša Zaharijevog Kadića, ekonomiste iz Beograda, na jednom bratstveničkom okupljanju u Bovanu krajem devedesetih godina prošlog vijeka, Todor je, navodno, imao još jednog brata. Od toga Todorovog brata vode porijeklo on i njegov brat Vojo, ali i još neki Kadići. To su pričali njegovi stari preci koji su sve do početka Prvog svjetskog rata živjeli u Vraki kod Skadra. Moguće da je to tačno, ali mimo ove priče nijesmo mogli pronaći nikakve druge tragove, ili dokumenta koja bi ovo potkrijepila. No, i neki hroničari novijeg vremena navode da je Todor imao brata, koji je navodno bio najmlađi od sve Aleksine djece, ali to ne dokazuju.

image

Naslovnica knjige B. Simonovića (FOTO: IK OKTOIH, ŠTAMPAR MAKARIJE)

-FOTO: IK OKTOIH, ŠTAMPAR MAKARIJE

Međutim, da nije bilo ono što se zbilo, da Todor nije ubio knjaza, o njemu se, moguće je, ne bi toliko govorilo, ili se uopšte ne bi govorilo, kao što se ne govori ni o mnogim Bjelopavlićima koji su bili i veliki ljudi i junaci u svoje doba, kazaće prilikom jednog susreta na Bovanu za Vaskrs Živojin Kiro Radović, glasoviti Martinić i vječiti neprijatelj svake vlasti, blagodareći mu javno za djelo koje je učinio.

Premalo je sigurnih i preciznih podataka šta se potom događalo i kakvim su stradanjima bili izloženi Todor i njegov zet Puniša. Zna se, međutim, da su se nedugo poslije bjekstva, nekako, preko Podgorice i Skadra, obreli u Carigradu. Todorova žena i dvoje muške djece su protjerani iz Crne Gore, a sestra Danica Vilajeta je odvedena na Cetinje. Knjazu Danilu je, izgleda, bilo malo što ju je obrukao i obeščastio one noći u Ostrogu, već je želio još neko vrijeme da uživa u njenoj ljepoti. Po nekim podacima, on je držao u svojim odajama oko dva mjeseca, a onda je preudao za jednog Martinovića, šuru vojvode Mirka, odnosno mlađeg brata njegove žene Stane, dok je njen drugi brat bio crnogorski konzul u Carigradu. Kad je ovaj počeo time da se hvali pred okupljenim Crnogorcima u Carigradu, uvrijeđeni Todor se nije mogao uzdržati: ubio je konzula Martinovića, iako on nije bio ni kriv ni dužan za sramotni čin knjaza Danila.

Potom se neko vrijeme još krio u Carigradu kod prijatelja i poznanika, jer se sa zetom Punišom razdvojio. U međuvremenu je naučio i nekoliko jezika. Ne zna se koliko je tu ostao i kud se odatle sve kretao, tek u jednom trenutku se obreo u Baru i javio čuvenom Selim-begu, sa kojim se odranije poznavao. Njegov dolazak u Bar, međutim, nije ostao nezapažen. Našlo se i tu žbira i špijuna koji su dojavili knjazu Danilu gdje se i kod koga krije Kadić. Selim-begu je ubrzo stiglo pismo sa Cetinja u kojemu je Danilo obećavao čizmu zlata za Todorovu glavu. Lukavi Turčin je očigledno umio da kod vatrenog i uvrijeđenog Kadića raspali mržnju i podstakne želju za osvetom. Udesio je zgodu da mu pokaže pismo sa Cetinja i potom više, izgleda, nije bilo razgovora i ubjeđivanja: Todor je odlučio da i po cijenu svoje glave ubije Danila i osveti mu se za sva zla koja mu je nanio.

PRIREDIO:

MILAN STOJOVIĆ

NASTAVIĆE SE

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

27. mart 2025 11:58