Posjeta državnog sekretara Henrija Kisindžera Beogradu 1974. / - VISUAL
03/04/2025 u 07:12 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Posjeta državnog sekretara sad Henrija Kisindžera Beogradu 1974. godine (10): Dobre odnose učiniti još boljim

Feljton smo priredili prema knjizi dr Bojana B. Dimitrijevića ‘‘Kisindžer u Beogradu: Henri Kisindžer, Tito i Jugoslavija u Hladnom ratu i ratovima 1990-ih‘‘, koju je objavio Institut za savremenu istoriju iz Beograda

Za američke novinare koji su pratili Kisindžera, Tito je dao ocjenu upravo završenih razgovora: "sa državnim sekretarom SAD gospodinom Kisindžerom imali smo danas vrlo dobre razgovore. Prije toga, gospodin Kisindžer je razgovarao sa predsjednikom naše vlade i Saveznim sekretarom sa inostrane poslove. Razgovore smo vodili o bilateralnim odnosima i nekim spoljnopolitičkim pitanjima, naročito o Bliskom istoku. Što se tiče naših bilateralnih odnosa, sporazumjeli smo se da treba dalje razvijati i još više učvrstiti te odnose koji ni do sada nijesu bili loši. U pogledu međunarodnih odnosa, naročito situacije na Bliskom istoku, sa obije strane je izražena zabrinutost zbog sadašnje stagnacije. Razumije se, mi smatramo da sada najviše zavisi od Sjedinjenih Američkih Država, od Vlade SAD, pošto je ona i do sada imala glavni uticaj u razgovorima o dezangažovanju trupa i traženju konačnog miroljubivog rješenja arapsko-izraelskog problema. Gospodin Kisindžer će uskoro ponovo ići tamo, pa će bolje znati kakva je situacija i šta bi trebalo učiniti. Ja smatram da su razgovori bili dobri. Ja i moji saradnici zadovoljni smo što je gospodin Kisindžer došao kod nas i što u onome o čemu smo razgovarali imam mnogo identičnih gledanja."

Posjeta državnog sekretara sad Henrija Kisindžera Beogradu 1974. godine (9): Zadržati atmosferu popuštanja sa SSSR-om

Govoreći poslije predsjednika Tita američki državni sekretar Kisindžer je prvo zahvalio jugoslovenskim domaćinima na srdačnom prijemu i prijateljskim razgovorima. "Predsjednik i ja razmotrili smo bilateralne odnose između naših zemalja i potpuno se slažem sa predsjednikom Titom da su naši odnosi dobri i da ih treba učiniti još boljim", rekao je on. Kisindžer je pomenuo razmjenu mišljenja o međunarodnim pitanjima, rekao da se najviše razgovaralo o situaciji na Bliskom istoku. S tim u vezi on je izjavio da SAD žele da se učini sve kako bi se spriječio negativan razvoj i da sve strane treba da doprinesu da se pronađe i postigne miroljubivo rješenje. On je rekao da uskoro ide ponovo na Bliski istok s takvim namjerama.

Kako su se završili zvanični razgovori i davanje kratkih izjava, prešlo se na ručak u prostorijama Belog dvora koji je bio određen za 14 časova. Na ručku su, pored ličnosti sa razgovora (priključio se ponovo Džemal Bijedić sa suprugom), učestvovale i druge ličnosti jugoslovenskog političkog vrha koje nijesu bile učesnici sa Kisindžerom: Vladimir Bakarić i Petar Stambolić sa suprugama, Stane Dolanc, Aleksandar Šokorac, Mirko Milutinović i general Marko Rapo.

image

Dr Bojan B. Dimitrijević

Media cenatr, Odbrana

Nešto poslije 16 časova, američki državni sekretar Kisindžer završio je posjetu Beogradu i sa beogradskog aerodroma otputovao avionom dalje, u Rim. Na aerodromu ga je ispratio savezni sekretar i potpredsjednik SIV-a Miloš Minić. "Politika" zaključuje, "nastavljajući svoju munjevitu diplomatiju američki državni sekretar se već sinoć u Rimu sastao sa italijanskom predsjednikom Leoneom, danas, takođe u Rimu treba da sretne grčkog ministra inostranih poslova Biciosa, zatim da govori na svjetskoj konferenciji o ishrani, a večeras se očekuje njegov dolazak u Kairo i početak razgovora sa predsjednikom Sadatom."

Narednog dana, sumirajući utiske Kisindžerove posjete, "Politika" konstatuje: "U pogledu intenziteta beogradski boravak prvog američkog diplomate predstavljao je svojevrstan fenomen. Mada je posjeta trajala tek nešto više od sedam časova, Kisindžer je na razgovorima sa vodećim jugoslovenskim ličnostima proveo čitavih šest časova, više nego i na državničkim posjetama mnogo dužeg trajanja. Jedan i po čas trajali su razgovori dvojice ministara inostranih poslova, oko jedan čas susret sa predsjednikom SIV, čas i po zvanični dio razgovora kod Predsjednika Republike, dok su još dva časa razmjenjivana mišljenja tokom ručka koji je predsjednik Tito priredio za gosta iz SAD. Posmatrači sve ove razgovore opisuju kao veoma srdačne, prijateljske i otvorene."

PRIREDIO: MILADIN VELjKOVIĆ

(KRAJ)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

13. april 2025 21:54