09/08/2022 u 13:10 h
Živana JanjuševićŽivana Janjušević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Blagoje Nešković i Drugi svjetski rat 8: Rukovodio partijom i ustankom u Srbiji

Feljton smo priredili prema knjizi dr Ene Mirković "Blagoje Nešković", koju je objavio Institut za srpsku kulturu, Priština – Leposavić

U svrhu ilegalnog stanovanja članovi PK, kao i sâm sekretar Blagoje Nešković, koristili su više stanova u gradu. Stanovi su korišteni i za štampanje ilegalnog materijala, proglasa, letaka i ilegalnih glasila KPJ. Jedan od najznačajnijih ilegalnih stanova svakako je bio stan na Avalskom drumu, najprije sjedište ilegalne štamparije, a potom i sjedišete PK u kome je stanovao i Blagoje Nešković, koji je odatle rukovodio Partijom i ustankom u Srbiji sve do svog odlaska iz Beograda, sredinom 1943.

Početkom jula 1942. godine na sjednici Pokrajinskog komiteta KPJ za Srbiju, a na inicijativu Blagoja Neškovića i Mirka Tomića, donijeta je odluka o pokretanju "Glasa jedinstvenog narodnooslobodilačkog fronta Srbije". U prvom broju, čiji je uvodnik napisao Blagoje Nešković, naglašeno je da novi list treba da omogući širenje pravih informacija o uspjesima narodnooslobodilačke borbe i bori se protiv negativne okupatorske propagande, kao i da štiti interese narodnooslobodilačke borbe i spriječi podstrekače na građanski i bratoubilački rat i da omogući stvaranje jedinstvenog fronta protiv okupatora i njegovih pomagača. U "okupacijskim brojevima" Blagoje Nešković je bio jedan od redovnih saradnika. Pored članaka koje su dostavljali autori, u "Glasu"' su objavljivane vijesti koje su dobijane preko radija i bio je jedan od najznačajnijih glasila KPJ u ilegali u toku rata. "Glas" je trebalo rasturiti tajno po Beogradu i šire, pa je PK zadužio Vučka Ivkovića i njegovog brata Predraga da prave predmete koji su korišteni za ilegalni prenos partijskog materijala. Vezu između PK i Vučka Ivkovića najprije je držao Života Stepanović, a od septembra 1941. preuzeo je Svetislav Kanački Mali, koji je rukovodio tehnikom PK do kraja jula 1944. godine. "Glas" je bio rasprostranjeno glasilo, čitao se često i grupno na političkim konferencijama, a kuriri su imali zadatak za njegovo rasturanje po gradu.

Kao sekretar PK, Blagoje Nešković je imao zaduženje da se brine o Stevi Krajačiću, koji se nalazio u Beogradu na "specijalnom zadatku". O odnosu prema njemu Blagoje Nešković je rekao sledeće: "Niti se on interesovao za rad partijske organizacije, niti se sekretar interesovao za njegov rad. Pomoć od strane sekretara Krajačiću se sastojala u brizi za njegov stan i porodicu koja ga je držala, u snabdijevanju partijskim publikacijama i upoznavanju Krajačića sa opštom političkom situacijom u zemlji i u svijetu. Sastanci su odražavani, na njegovo traženje, u jednom stanu, a zakazivani su preko veze njegove gazdarice i Milade Rajter. On nije tačno znao da je 'Mihailo' sekretar PK". Ivan Krajačić Stevo je tokom rata i kasnije, sve do smrti, radio za sovjetsku obavještajnu službu. PK je održavao veze sa lokalnim organizacijama, što potvrđuje i Blagoje Nešković u svojim sjećanjima, u kojima kaže: "Imali smo vezu sa Makedonijom preko OK Leskovac i partijske organizacije Vranje". Blagoje Nešković je i lično posjetio Vranje i tada je formiran okružni komitet Vranje–Pirot.

Kao sekretar PK, Blagoje Nešković je imao zaduženje da se brine o Stevi Krajačiću, koji se nalazio u Beogradu na "specijalnom zadatku"

Kao član CK KPJ Blagoje Nešković je održavao veze sa predstavnikom PK Vojvodine Đurom Jovanovićem, kao i veze sa Zagrebom, što je zabilježio u svojim sjećanjima: "Sledeća veza je bila sa Zagrebom. Tu vezu i tehniku držala je Milada Rajter. Ona je imala u aparatu u Beogradu Elzu Meterli, a u Zemunu Jelicu Babšek, ženu Marka Oreškovića. Ta se veza održavala na taj način što je Elza prelazila svakog dana kod Jelice u Zemun, bilo da je nosila poruku ili da je primala.

Prema riječima Blagoja Neškovića, veza sa Makedonijom je funkcionisala relativno dobro, a odvijala se preko sistema kurirskih veza. PK je održavao veze sa organizacijom na Kosovu, što se dešavalo i po privatnoj liniji koje je Blagoje Nešković imao, odnosno preko sestre njegove pokojne supruge Nade Dimitrijević koja je živjela na Kosovu.[...]

Od susjednih država, Blagoje Nešković ističe da nije postojala veza sa KP Bugarske. U stvarnosti Bugarska radnička partija je stajala na pozicijama da bi trebalo oslobođenje očekivati spolja, odnosno da će širenje socijalizma uslijediti pomoću oružane sile Crvene armije, što se nikako nije slagalo sa strategijom KPJ, koja je bila za aktivno učešće u oslobođenju i revolucionarnu smjenu vlasti.

PRIREDIO:

MILADIN VELJKOVIĆ

(NASTAVIĆE SE)

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
14. april 2025 10:07